| 2011 |
Radom
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
| 2011 |
Wyróżnienie na Gali Szkoły Dialogu 2011
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2013, 2014, 2015, 2016
Zaglądali do starych klatek z ażurowymi metalowymi schodami pamiętającymi czasy międzywojnia. Archiwalne fotografie odszukali w Archiwum Miejskim. Przygotowali makietę radomskiej synagogi. Dowiedzieli się, co znajdowało się przed wojną w niemal każdej kamienicy na ul. Rwańskiej, najsłynniejszej żydowskiej ulicy w Radomiu. O dawnych mieszkańcach opowiadali niczym o własnych sąsiadach: pod numerem 1 mieszkali szczotkarz Icek Ajchental oraz Motek Szudlam – krawiec; pod trójką zamieszkiwał Abram Frydman, ten który robił przedmioty z fajansu i porcelany. A naprzeciwko, pod czwórką, był magiel – Michalina Kwiek. I dalej: pod numerami 5 i 7 można było zakupić odzież. Z kolei pod numerem 8 pomocy medycznej udzielał felczer – Abram Finkielsztajna. Pod trzynastką miał swoją siedzibę Żydowski Chór Ludowy oraz przedszkole Estery Finklerówny. Każdy zakątek miasta ma swoją historię, każdy budynek swoich dawnych mieszkańców; podczas programu Szkoła Dialogu miasto przemówiło do licealistów z Radomia.
Po zakończeniu projektu uczniowie znają swoje miasto jak własną kieszeń. Nie tylko to współczesne, ale i to sprzed wojny, kiedy Radom był miastem wielokulturowym.Wtedy to obok siebie żyli Polacy, Niemcy, Romowie, Rosjanie i Żydzi. Społeczność żydowska pojawiła się w Radomiu jako pierwsza ze wszystkich mniejszości. Żydzi zaczęli napływać w drugiej połowie XVI w. W 1827 r. stanowili 23 proc. ludności miasta, a sto lat później 40 proc. wszystkich mieszkańców. Zajmowali się głównie usługami, handlem i rzemiosłem, współtworzyli fundamenty radomskiego przemysłu. Wiosną 1941 r. powstały w Radomiu dwa getta: jedno małe na Glinicach oraz drugie, duże getto w śródmieściu. Łącznie Niemcy zamknęli w nich 33 tys. Żydów wysiedlonych z miasta i okolic. Getta istniały do listopada 1942 r. Żydowskich mieszkańców miasta wywieziono wtedy do Treblinki. W getcie pozostało 2,5 tys. osób, które pracowały w obozie pracy do lipca 1944 r. Wojnę przeżyło kilkuset radomskich Żydów, większość z nich potem opuściła miasto.
Podczas warsztatów Szkoły Dialogu uczniowie radomskiego liceum z ciekawością zapoznawali się z informacjami dotyczącymi kultury i historii radomskich Żydów. Szczególnie interesujące były dla nich ćwiczenia ukazujące różnice i podobieństwa pomiędzy świętami chrześcijańskimi i żydowskimi. Inspiracją dla licealistów było także spotkanie z ekspertem – p. Sebastianem Piątkowskim, lokalnym historykiem i pracownikiem miejskiego archiwum. Podczas spotkania udało mu się bardzo zainspirować uczniów swoimi opowieściami, zaprosił ich także na wspólne oglądanie radomskich judaików w archiwum i jednocześnie gorąco kibicował ich projektowi.
Samodzielnym projektem uczniowskim w ramach Szkoły Dialogu była bowiem świetnie zorganizowana wycieczka po śladach dawnego żydowskiego życia w Radomiu. Licealiści nie tylko zdobyli mnóstwo informacji, również trudno dostępnych, i przygotowali długą i interesującą trasę spaceru, lecz także postarali się o jej różnorodne urozmaicenie. Przygotowano mapki, rebusy, zagadki, zdjęcia, rysunki i schematy dawnego miasteczka, a nawet zaangażowano w działania rodziców – tata jednej z uczennic własnoręcznie wykonał makietę nieistniejącej już synagogi radomskiej!
Podczas ponad dwugodzinnej wycieczki uczniowie oprowadzali swoich nauczycieli i rówieśników po charakterystycznych punktach związanych z żydowskim Radomiem. Przewodnicy dotarli na miejsce, w którym dawniej odbywał się targ żydowski, wskazali również uczestnikom, gdzie znajdowała się synagoga, i ukazali piękną makietę tegoż budynku. Na trasie wycieczki znalazły się również dwa dawne żydowskie szpitale, kamienica zamieszkiwana niegdyś przez słynnego fotografa Newsweek’a – Bernarda Gotfryda, budynek szpitala psychiatrycznego, w którym podczas wojny ukrywano Żydów, ul. Rwańska oraz żydowski cmentarz.
Praca uczniów została doceniona nie tylko wyróżnieniem ich projektu na uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie, lecz także gorącymi słowami uznania od potomków radomskich Żydów, którzy kilkakrotnie byli oprowadzania po mieście ich rodziców i dziadków przez absolwentów Szkoły Dialogu z Liceum im. Kopernika w Radomiu.
Teraz dzięki tym informacjom śmiało mogę opowiadać osobom z zewnątrz (które nie brały udziału w tych zajęciach) różne ciekawostki. Pamiętam zdziwienie taty, gdy jadąc z nim rano do szkoły, zaczęłam mu szybko i w skrócie opowiadać o gettcie, ulicach żydowskich itp. Cieszę się, że mam taką wiedzę!
Martyna, uczestniczka warsztatów
Jestem mile zaskoczona, bo od urodzenia mieszkam w Radomiu, obecnie mam 17 lat i pierwsze 10 lat mojego życia spędziłam w kamienicy, która należała do Żydów i którzy niegdyś w niej mieszkali i nie byłam tego świadoma.. (…) Niepokojące jest to, że trudno, na pierwszy rzut oka, dostrzec w Radomiu pozostałości po żydowskiej dzielnicy.
Magda, uczestniczka warsztatów
Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Wyróżnienie:
Wyróżnienie na Gali Szkoły Dialogu 2011
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2013, 2014, 2015, 2016
Uczniowie:
klasa I a, b, c, d
Nauczycielki:
Agnieszka Brzeska-Pająk, Ewa Kutyła
Ekspert:
Sebastian Piątkowski
Trenerki:
Karolina Kochanowska, Monika Oszmaniec
Program Szkoła Dialogu w Radomiu został zrealizowany dzięki wsparciu MINDY i IRVINGA KEMPNERÓW.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.