| 2016 |
Rzeszów
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie
| 2016 |
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2016
Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, zamieszkana przez prawie 190 tysięcy ludzi. Żydzi byli obecni w mieście od XV wieku. Stanowili wówczas ponad połowę mieszkańców. W XVIII wieku działały tu dwory cadyków pochodzących z najsłynniejszych dynastii, między innymi wnuk Elimelecha Lazar Weisblum. W XX wieku Żydzi byli członkami rady i burmistrzami, w mieście działało wielu bankierów, przemysłowców, lekarzy i adwokatów. W Rzeszowie mieszkał także Nachum Sternheim – muzyk i kompozytor, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood. W międzywojniu w Galicyjskiej Jerozolimie, jak nazywano Rzeszów, zamieszkiwało około 12 tysięcy Żydów stanowiących prawie 40% mieszkańców. W czasie niemieckiej okupacji utworzono w mieście getto, zlikwidowane w 1943 roku. Do dziś zachowały się m.in. budynki po dwóch synagogach i dziewiętnastowieczny cmentarz.
W trakcie warsztatów rzeszowscy licealiści odkrywali nieznaną im dotąd historię swojego miasta. Wiedzieli, że Żydzi mieszkali w Rzeszowie, ale nie mieli świadomości bogactwa ich historii i kultury. Dodatkową wiedzę zdobywali także podczas spotkań, które zorganizowali z pomocą swojego opiekuna.
Uczniowie spotkali się z Martą Lasotą, kierowniczką Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Założyła ona i prowadzi stronę „Śladami rzeszowskich Żydów”. Ważnym momentem w przygotowaniu wycieczki finałowej było dla uczestników zwiedzanie kirkutu. „Po wizycie na cmentarzu czuję smutek i niedowierzanie. Był on zaniedbany i zarośnięty. Moim zdaniem powinno się odbudować ten cmentarz oraz upamiętnić pochowane tam osoby” – powiedział Kacper. Licealiści wybrali się na kirkut z Wacławem Wierzbieńcem, kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor opowiadał o rzeszowskich Żydach, judaizmie i symbolice macew.
Swój projekt uczniowie zatytułowali „Rajsza. Śladami rzeszowskich Żydów”. Przygotowali plakaty i zaproszenia z planem wydarzenia i mapką z naniesionymi punktami trasy wycieczki. 16 grudnia zaproszeni goście (a wśród nich przedstawiciel Rady Miasta, pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczyciele, rodzice uczniów i mieszkańcy miasta) przybyli pod staromiejską synagogę. Tu rozpoczęła się wycieczka „Na gruzach Rajszy – spacer ulicami Rzeszowa śladem dziedzictwa żydowskiego”.
Ola, jedna z uczennic, opowiadała o pojawieniu się Żydów w Rzeszowie, wspomniała o rozwoju gminy żydowskiej, przybliżyła także historię synagogi. Następnie wszyscy udali się na ulicę Kopernika, gdzie Kacper przybliżył losy Żydów podczas II wojny światowej, mówił o powstaniu i losach rzeszowskiego getta. Kolejnym punktem był Dom Ludowy Bet Am – dziś to Wojewódzki Dom Kultury. Spacerowicze dowiedzieli się o funkcjonującym tu niegdyś największym centrum kulturalno-oświatowym rzeszowskich Żydów. Dom ten ufundował rzeszowski Żyd, przedsiębiorca i filantrop Adolf Tannenbaum. W parku miejskim przy placu Ofiar Getta, który w przeszłości był najstarszym rzeszowskim kirkutem, Agnieszka, Wiktoria i Izabela opowiedziały o losach cmentarza. Przybliżyły także żydowskie tradycje związane z pamięcią o zmarłych, opowiedziały o symbolicznym głazie upamiętniającym Żydów zamordowanych w getcie. Ostatnim punktem wycieczki był nowy cmentarz żydowski przy alei Rejtana. Pola nakreśliła historię tego miejsca, opowiedziała o jego dewastacji.
Zebrani przechadzali się wśród prawie ośmiuset ocalałych macew i ich fragmentów, obejrzeli także trzy odnowione ohele. Dalsza część projektu odbyła się w holu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przy dźwiękach klezmerskiej muzyki uczniowie zapalili świece i wytłumaczyli symbolikę szabatu. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna „Tamta Rajsza i jej mieszkańcy”. Licealiści pokazali archiwalne zdjęcia miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem Rzeszowa i opowiedzieli o ważnych dla miasta postaciach, takich jak Aaron Lewin, Adolf Tannenbaum czy Baruh Sternheim. Po pokazie nadszedł czas na kulinaria. Uczniowie opowiedzieli o daniach kuchni żydowskiej i zaprosili wszystkich na poczęstunek. Goście z ciekawością oglądali także wystawę „Śladami rzeszowskich Żydów”, judaika związane z żydowskimi świętami i publikacje poświęcone Żydom z Podkarpacia. W ramach sprawozdania uczniowie przygotowali prezentację i nakręcili film dokumentujący ich pracę. Na bieżąco także relacjonowali swoje działania na profilu projektu na Facebooku.
W Rzeszowie prawie nikt nie wie niczego poza podstawowymi rzeczami: że Żydzi w Rzeszowie byli bardzo liczni. Jest to bardzo dziwne uczucie wiedzieć coś, co powinno być powszechnie wiadome, a nie jest. Łączy się z tym poczucie bezsilności, bo przecież Żydzi byli bardzo związani z miastem, w dużym stopniu je kształtowali, a teraz nikt o nich nie pamięta. Dobrze, że możemy powiedzieć o historii Rzeszowa innym. Jeśli choć jedna czy dwie osoby zaciekawią się i zdecydują się zrobić coś z poznaną wiedzą, uznam to za sukces.
Uczestnik warsztatów
Szkoła:
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2016
Uczniowie:
klasy I-II
Nauczyciele:
Agnieszka Huzarska, Damian Knutel, Anna Pięta-Szawara
Ekspert:
Wacław Wierzbieniec
Trenerki:
Beata Godlewska, Zofia Waślicka
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.