| 2017 |
Stawiszyn
Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków
w Zespole Szkół w Stawiszynie
| 2017 |
Chociaż stawiszyńska gmina żydowska powstała dopiero w połowie XIX wieku, najprawdopodobniej jednak Żydzi mieszkali w mieście oraz okolicach dużo wcześniej. Początki udokumentowanego żydowskiego osadnictwa, a więc lata 1850-1860, to czasy wielokulturowego i wieloreligijnego miasteczka, które wspólnie zamieszkiwali protestanci, katolicy, Żydzi i osoby wyznania prawosławnego. Liczba mieszkańców wyznania mojżeszowego stopniowo rosła – w 1921 roku wynosiła 672 osób pochodzenia żydowskiego, czyli ponad 30% jego mieszkańców, a w 1939 r. już 800 osób. Do dzisiaj jedyną pozostałością po stawiszyńskiej gminie jest cmentarz znajdujący się w pobliskiej wsi Kiączyn Stary z zachowanymi do dzisiaj macewami z hebrajskimi inskrypcjami.
Z powodu niewielu zachowanych materiałów na temat żydowskiej społeczności Stawiszyna warsztaty wiosennej edycji Szkoły Dialogu 2017 stanowiły nie lada wyzwanie dla młodzieży biorącej udział w projekcie. Jednakże siła zaangażowania oraz chęci uczniów Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie pokazały, że pomimo trudności można osiągnąć bardzo wiele. Po uzyskaniu merytorycznego wstępu do kultury i historii żydowskiej na warsztatach z trenerkami Forum, a także przeszkoleniu w dziedzinie pracy projektowej, gimnazjaliści z klasy IIa zabrali się do pracy nad własnym upamiętnieniem żydowskich sąsiadów.
Projekt uczniowski miał niezwykle złożoną i rozbudowaną formę. Składał się z wielu etapów. Działania uczniowskie obejmowały następujące przedsięwzięcia: zaplanowanie i zorganizowanie wycieczki, przeprowadzenie sondażu ulicznego, a także przygotowanie oraz nagranie wywiadów z mieszkańcami Stawiszyna i władzami miasta. Uczniowie nawiązali także owocną współpracę z urzędem miasta.
Wycieczka „Podróż w czasie. Poznaj żydowską przeszłość Stawiszyna” została poprzedzona dokładnym badaniem źródeł. Została ona przygotowana w oparciu o rzetelne materiały pochodzące od lokalnych badaczy historii Stawiszyna. Uczniowie dotarli m.in. do publikacji pana Czesława Matyjaka, miłośnika Stawiszyna, wieloletniego dyrektora stawiszyńskiej szkoły oraz dokumentów o gminie żydowskiej w ich mieście. Dużym wsparciem dla uczniów był także znawca historii miasta, pan Jerzy Widerskim. Ekspert na początku spaceru zaprezentował zgromadzone w Muzeum Stawiszyna judaików i dokumentów. Następnie na jego trasie znalazły się punkty takie jak miejsce po byłej synagodze, rynek miasta, obszar obozu pracy przymusowej z czasów II wojny światowej oraz cmentarz w Kiączynie Starym. Mobilną lekcję historii zakończyło upamiętnienie – pozostawienie kamyków na ocalałych do dzisiaj macewach.
Działania uczniów, poza przybliżeniem historii żydowskich sąsiadów biorącym udział w wycieczce mieszkańcom Stawiszyna, wywarły również trwałe efekty w skali lokalnej. Dzięki bliskiej współpracy młodzieży z władzami miasta doszło do naniesienia cmentarza żydowskiego na oficjalną mapę gminy. Co więcej, na poziomie władz rozpoczęły się rozmowy na temat opieki nad cmentarzem oraz starania o jego odrestaurowanie i oznaczenie miejsc związanych lokalną historią żydowską.
Dzięki zaangażowaniu i determinacji gimnazjalistów ze Stawiszyna żydowska historia ich małej ojczyzny na trwale pozostanie częścią lokalnego krajobrazu. Narzędzia, które otrzymali poprzez udział w Szkole Dialogu umożliwiły im nie tylko uzyskanie wpływu na otaczającą ich rzeczywistość, lecz wyposażyły także w nowe spojrzenie na pewne kwestie. Jak napisał jeden ze stawiszyńskich gimnazjalistów: „Projekt nauczył mnie, że nie należy myśleć o innych stereotypami, a poznać ich kulturę, tradycję i rozmawiać z osobami różnych narodowości czy wyznań”.
Szkoła:
Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Zespole Szkół w Stawiszynie
Uczniowie:
klasa IIa
Nauczycielka:
Joanna Kostrzewa
Ekspert:
Jerzy Widerski
Trenerki:
Aneta Ceglarek, Hanna Zielińska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.