Warszawa

XL Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Podopieczni XL Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego nieprzypadkowo stali się uczestnikami Szkoły Dialogu 2014. Ich liceum mieści się na terenie przedwojennej warszawskiej dzielnicy żydowskiej, a nieopodal budynku szkoły przebiegał mur getta. Także dzisiaj jest to miejsce nawiązujące do swojej przeszłości – liceum od lat prowadzi prace na rzecz kształtowania postaw tolerancji oraz organizuje spotkania ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Sami uczniowie posiadali już pewną wiedzę na temat historii i kultury żydowskiej ze względu na wyjazd do Izraela w ramach szkolnego projektu.

Licealiści jeszcze przed udziałem w Szkole Dialogu posiadali świadomość przedwojennej obecności Żydów w Warszawie oraz zdawali sobie sprawę z wielkości społeczności i obszaru przez nią zamieszkiwanego, nie znali jednak detali i dokładnych informacji. Te szczegóły mogli poznać dzięki trenerkom Forum na warsztatach w szkole oraz spacerach w przestrzeni miasta.

Już od pierwszego spotkania tematyka warsztatów wzbudziła zainteresowanie uczniów. Licealistów interesowała żydowska przeszłość Warszawy, ale też kwestie wielokulturowości, które dotyczą ich na co dzień. Wizyta na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej faktycznie uzmysłowiła uczniom, że przedwojenna społeczność żydowska Warszawy i Polski była bardzo zróżnicowana. Dla większości uczestników warsztatu była to pierwsza wizyta na cmentarzu żydowskim. Symbolika macew, typy nagrobków, obrzędy i zwyczaje pogrzebowe oraz historia cmentarza były nowymi, interesującymi zagadnieniami. Spacer po nieistniejącym mieście oraz zwiedzanie miejsc ściśle związanych z historią getta również wywołały duże zaciekawienie wśród uczniów.

Dzięki czytanym fragmentom wspomnień uczniowie mogli poznać realia panujące w getcie warszawskim, z którymi często spotkali się po raz pierwszy. Duże zainteresowanie wywołała także tematyka upamiętniania. Grupa chętnie dyskutowała o różnych jego formach, o problematyce rekonstrukcji historycznych, a także roli „klasycznych“ muzeów i pomników.

Dzięki otwartej i tolerancyjnej postawie licealistów udział w warsztatach był dla nich okazją do zdobycia wiedzy oraz zachętą do dalszych poszukiwań. Warsztaty rozbudziły wśród uczniów także chęć głębszego poznania historii kina Femina, w roku 2014 będącego już w procesie likwidacji.

Warszawa


Szkoła:
XL Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Uczniowie:
grupa uczniów z różnych klas
Nauczycielka:
Elżbieta Kiedysz
Trenerki:
Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz, Aneta Kulińska

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.