Warszawa

Gimnazjum nr 93 im. Ks.I. Czartoryskiej

Gimnazjum nr 93 im. Ks.I. Czartoryskiej mieści się na warszawskim Ursynowie. Wokół jest zielono, a niedaleko znajduje się Park Natoliński z dębem Mieszko I, jednym z najstarszych drzew w Polsce. Prawdziwy świadek historii, podparty wzmocnieniami stoi tam już około 600 lat.

To właśnie tutaj wiosną 2016 roku dwójka trenerów Forum Dialogu, Kasia Czajkowska i Staś Niemojewski poprowadzili trwające kilka dni warsztaty Szkoły Dialogu. W czasie tych warsztatów uczniowie ówczesnej I E jak ekierki nie tylko poznawali żydowską historię Warszawy i Polski, ale również przygotowywali swój własny projekt, którego celem było upamiętnienie Żydów warszawskich oraz przybliżenie ich historii innym mieszkańcom miasta.

W czasie warsztatów uczniowie biorący udział w projekcie dowiadywali się między innymi jak wyglądała przed wojną Warszawa i jak przebiegała historia warszawskich Żydów. Jednak oprócz wiedzy historycznej, uczniowie wraz z trenerami rozmawiali również o tym, jak wygląda dzisiejsze życie żydowskie w innych krajach, a także o tym, z jakimi stereotypami wiąże się tematyka żydowska w Polsce. Uczniowie mieli przestrzeń na zadawanie pytań, konfrontowanie się ze stereotypami, jak również na wyrażanie swojego własnego zdania. Trenerzy wraz z gimnazjalistami rozmawiali o tym, czym jest obcość, czym inność, a czym tolerancja i akceptacja.

W trakcie wycieczki do synagogi Nożyków w Warszawie uczniowie dopytywali o to, czym jest babiniec, czym bima i jakie święta właściwie obchodzą religijni Żydzi. Anegdoty usłyszane od sprzedawcy ze sklepu koszernego powtarzali jeszcze na kolejnych warsztatach. W czasie spaceru po terenie niegdysiejszego getta największą ich ciekawość wzbudziła postać Ringelbluma i Archiwum Ringelbluma. Kim był Ringelblum, kiedy się urodził i jak zmarł? Czym było Oneg Szabat, co oznaczają te słowa i kto jeszcze Oneg Szabat tworzył?

W ramach swoich działań kończących projekt Szkoły Dialogu, uczniowie gimnazjum postanowili stworzyć miniopowieść o dwóch żydowskich kobietach, matce i córce, które w roku 1942 walczą o wydostanie się poza teren getta. Historia zainscenizowana i nagrana przez uczniów kamerą dzieli się na kilka części i jest dostępna na stworzonym przez nich kanale YouTube.

Warszawa


Szkoła:
Gimnazjum nr 93 im. Ks.I. Czartoryskiej (obecnie: CLVIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej)
Uczniowie:
klasa I E
Trenerzy:
Kasia Czajkowska, Staś Niemojewski

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.