Warszawa

Gimnazjum nr. 23 im. Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa była polską działaczką społeczną i charytatywną, która brała czynny udział w akcji Rady Pomocy Żydom „Żegota” polegającej na potajemnym przewożeniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta na tzw. stronę aryjską i organizowaniu im tam życia w ukryciu. Szacuje się, że wraz ze współpracownikami i współpracowniczkami udało jej się uratować około 2500 dzieci. W 1965 roku została odznaczona tytułem „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”.

To właśnie jej imieniem w roku 2010 nazwano, znajdujące się na warszawskim Grochowie Gimnazjum nr 23, w którym jesienią 2012 roku, Agata Jujeczka i Agnieszka Witkowska-Krych rozpoczęły cykl warsztatów Szkoły Dialogu. Pod opieką trenerek Forum Dialogu, uczniowie gimnazjum poznawali nie tylko żydowską przeszłość Grochowa, ale również historię Warszawy i Polski. Podczas spacerów zorganizowanych przez trenerki odwiedzali miejsca związane z tą historią i poznawali istotne dla niej nazwiska. Byli na Próżnej, na której oglądając stare żydowskie kamienice próbowali wyobrazić sobie niegdysiejszą atmosferę tego miejsca. Z kolei na placu Grzybowskim rozmawiali o tym czym jest judaizm i jakie właściwie religijni Żydzi obchodzą święta. „Czy nasze święta wyglądają podobnie?” – zastanawiali się uczniowie.

W synagodze Nożyków, uczniowie mieli po raz pierwszy w życiu okazję zobaczyć jak wygląda jej wnętrze. Gdzie znajduje się Tora? Czym jest jad a czym Ner-Tamid? Czym jest koszer i czy religijna Żydówka może zjeść cheeseburgera? W Żydowskim Instytucie Historycznym uczniowie dowiedzieli się, że kiedyś stała tu Wielka Synagoga, a podczas zaplanowanej wcześniej gry miejskiej poznali jeszcze Plac Bohaterów Getta, Nowolipie, Żelazną i budynek sądów przy niegdysiejszej ul. Leszno. Poprzez ćwiczenia proponowane przez Agatę i Agnieszkę gimnazjaliści dowiadywali się również, jak wygląda współczesne życie żydowskie w Polsce i na świecie, a dzięki licznym rozmowom i dyskusjom prowadzonym zarówno w grupkach, jak i z trenerkami uczniowie mieli okazję na odpowiedzenie sobie na nurtujące ich pytania i skonfrontowanie się z posiadanymi i zasłyszanymi stereotypami. Oprócz tego, uczniowie wraz z Agatą i Agnieszką zastanawiali się nad tym, jak współcześnie upamiętniana jest w Polsce przeszłość żydowska, czemu w ogóle służy upamiętnianie historii i jaki są formy upamiętniania. Czy naprawdę konieczne jest stawianie kolejnego pomnika?

W wyniku tych kilku spotkań, godzin rozmów i odbytych spacerów, uczniowie rozpoczęli już samodzielną pracę, której wynikiem był wirtualny przewodnik po miejscach związanych z historią Żydów warszawskich i z działalnością Ireny Sendlerowej oraz Janusza Korczaka. Wirtualny przewodnik mający formę multimedialnego spaceru śladami Sendlerowej i Korczaka poprzedzony jest krótką prezentacją dotycząca ludzi zasłużonych dla zmiany świata. Uczniowie podzielili się na grupy, wyszukali informacje zarówno w Internecie, jak i w bibliotekach i archiwach, a później zweryfikowali ich treść z pomagającymi im nauczycielami. Przeprowadzili kilka wywiadów z osobami, które były zaangażowane w proces nadawania szkole imienia Sendlerowej, a także wzięli udział w Międzynarodowym Kongresie Praw Dziecka podczas którego nagrywali wygłaszane tam przemówienia dotyczące Sendlerowej i Korczaka. Sami również nakręcili materiał na terenie Warszawy, a z pomocą szkolnego technika przygotowali film – finalny efekt projektu.

W czasie swojego wirtualnego spaceru uczniowie prowadzą widzów między innymi pod kamienicę Ludwigi 6, w której pod numerem 82 mieszkała kiedyś Sendlerowa i pod budynek funkcjonującego w latach 1912-1942 Żydowskiego Domu Sierot prowadzonego przez Stefanię Wilczyńską i Janusza Korczaka. Poza tym na trasie wycieczki znajduje się również budynek sądu przy niegdysiejszej Leszno, którym Sendlerowa wyprowadzała w czasie wojny z żydowskie dzieci z getta, budynek kina Feminy, który w czasie wojny był teatrem odwiedzanym często przez Korczaka z dziećmi, a także Umschlagplatz, z którego Niemcy zabrali ich do Treblinki 5 sierpnia 1942.

Film adresowany jest przede wszystkim do szkół, których patronką jest Irena Sendlerowa. W Polsce takich szkół jest ponad 20, a ich uczniowie dzięki projektowi mogą obejrzeć miejsca związane z losami swojej patronki. Fragmenty filmu gimnazjaliści promowali poprzez Facebooka, a trwający 45 minut film został rozesłany do „sendlerowskich” szkół na DVD.

Warszawa


Szkoła:
Gimnazjum nr. 23 im. Ireny Sendlerowej
Trenerki:
Agata Jujeczka i Agnieszka Witkowska-Krych

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.