| 2013 |
Wiskitki
Zespół Szkół nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie
| 2013 |
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2014
Można powiedzieć, że uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach spotkało duże szczęście. Dzięki Forum Dialogu spotkali się bowiem z potomkinią wiskickich Żydów, która przekazała im informacje na temat swojej rodziny. Zanim jednak do tego doszło, młodzież wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez trenerki Forum Dialogu. Pod ich opieką uczniowie zgłębiali wiedzę o kulturze żydowskiej, tradycjach, religii. Żywo dyskutowali o wielokulturowości miasteczka, bo dla wielu z nich tak wielobarwna historia lokalna była zupełnie nieznana. Na temat przewodni finalnego projektu warsztatów młodzież wybrała temat różnych kultur swojego miasteczka i przygotowała wycieczkę.
Wszyscy uczniowie mocno angażowali się w jej opracowanie. Powoli odkrywali nieznaną im do tej pory historię społeczności, które kiedyś zamieszkiwały miasteczko. Żydzi zaczęli osiedlać się tu w XVIII w. W 1859 r. ludność żydowska stanowiła 33 proc. mieszkańców miasta. W szczytowym okresie rozwoju demograficznego w Wiskitkach mieszkało 1600 Żydów (46 proc. ogółu ludności). W kolejnych latach Żydzi zaczynają emigrować do większych miast, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Po wojnie nieliczni powrócili do Wiskitek. Utworzyli nawet Komitet Żydowski, do którego zapisało się 13 osób. Prawdopodobnie większość ocalałych w kolejnych latach opuściła miasto.
Trasa przygotowanego przez uczniów spaceru objęła ważne dla Wiskitek obiekty, w tym dwór, kościół katolicki czy szkoły. Podążając wyznaczoną przez uczniów trasą, uczestnicy wycieczki zatrzymali się najpierw w miejscu, gdzie kiedyś stała synagoga. Jeszcze podczas warsztatów z trenerkami Forum uczniom udało się ustalić dokładny adres synagogi, której budynek znajdował się przy ul. Strażackiej 5. Niestety, w czasie wojny została ona całkowicie zniszczona. Młodzież podeszła następnie do miejsc, gdzie stały jatki oraz młyn. Przeszła również ulicami, które podczas II wojny światowej tworzyły getto. W 1940 r. Niemcy umieścili w nim około 2 tys. Żydów nie tylko z Wiskitek, ale także z Łodzi, Poznania, Zgierza czy Płocka. Likwidacja getta nastąpiła rok później, a jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
Ostatnim punktem wycieczki był żydowski cmentarz. Utworzono go już w pierwszej połowie XIX w., ale do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie w stanie szczątkowym. Pozostało na nim zaledwie kilkadziesiąt macew.
Zwieńczeniem wspólnej wycieczki było spotkanie zorganizowane w murach szkoły. Uczniowie zaprezentowali zgromadzonym gościom referaty na temat historii Wiskitek oraz stosunków polsko-żydowskich. Pokazali jeszcze prezentację multimedialną o wielokulturowości miasteczka, a także zainaugurowali wystawę skupioną wokół tego tematu dostępną dla wszystkich uczniów szkoły.
Dzięki tym zajęciom dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy na temat kultury żydowskiej. Teraz potrafię sobie wyobrazić, jak wyglądały Wiskitki przed wojną. Wcześniej nie interesowała mnie historia Żydów czy innych ludzi, ale zobaczyłam, że jest to bardzo ciekawe i pouczające.
Dominika, uczestniczka warsztatów
Największym zaskoczeniem było dla mnie to, że poznałam miejsca w Wiskitkach, o których nie miałam pojęcia, że istnieją. Cmentarz ewangelicko-augsburski i żydowski był dla mnie największą skarbnicą wiedzy. Z wielką przyjemnością tam wrócę, żeby odkryć nagrobki, być może moich przodków.
Dominika, uczestniczka warsztatów
Szkoła:
Zespół Szkół nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie
Wyróżnienie:
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2014
Uczniowie:
uczniowie I klasy technikum hotelarskiego
Nauczycielka:
Krystyna Dziedzic
Ekspertka:
Ewa Brzezińska
Trenerzy:
Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz, Małgorzata Kruszewska
Program Szkoła Dialogu w Wiskitkach został zrealizowany dzięki wsparciu ROBYN DRYEN.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.