Zawiercie

Zespół Szkół im. Xawerego Dunikowskiego

Zawiercie to jedno z takich miejsc, w których Szkoła Dialogu jest po prostu potrzebna. W tym industrialnym mieście, w którym krajobraz niszczony był nieprzemyślaną zabudową, pawilonami bez parkingów i nieestetycznymi reklamami, cmentarz żydowski jest zamknięty z obawy przed dewastacją nagrobków, a cegły wypadające z sypiącego się budynku synagogi zagrażają przechodniom. Pod koniec XIX wieku Zawiercie było w jednej piątej zamieszkane przez Żydów. Byli oni właścicielami sklepów, warsztatów rzemieślniczych, fabryk, banków. W 1940 roku, po wkroczeniu Niemców do miasta, Żydów z Zawiercia i okolic zamknięto w getcie. Na przełomie roku 1941 i 1942 założono tam fabrykę produkującą mundury lotnicze, a do pracy w niej zmuszono ponad 4 tysięcy Żydów. Podczas dwóch likwidacji zawierciańskiego getta – w 1942 i 1943 roku – około 6–7 tysięcy Żydów wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Warsztaty Szkoły Dialogu przebiegały tu nieco inaczej niż zazwyczaj. Trenerki Forum Dialogu pełne entuzjazmu i wiary w wielkie możliwości młodzieży spotkały się z klasą uczniów technikum złożoną w większości z pewnych siebie chłopców. Podczas zajęć trenerki odeszły od scenariusza i zaczęły rozmawiać. O antysemityzmie, mniejszościach narodowych, nacjonalizmie, stereotypach, uprzedzeniach i tolerancji. To uczniów zaintrygowało, podjęli dyskusję, zaczęli też słuchać. W tych, którzy zostali do końca zajęć, krok po kroku coś zaczęło się zmieniać. Dzięki inicjatywie nauczycielki Jolanty Stefańskiej część uczniów wybrała się na poszukiwanie informacji o zawierciańskich Żydach. Odwiedzili dwa żydowskie cmentarze w Zawierciu i Kromołowie, udali się też na teren byłego getta, a Jolanta Stefańska opowiedziała historię miejscowej społeczności żydowskiej.

fot. A.Ceglarek, A.Desponds

Kilkunastu uczniów, głównie dziewczyn, zdecydowało się wziąć udział w projekcie wieńczącym ich udział w programie Szkoły Dialogu. Po sześciu tygodniach od rozpoczęcia warsztatów przeprowadzili wycieczkę śladami zawierciańskich Żydów dla kolegów i koleżanek z równoległej klasy.

Pierwszym punktem na trasie spaceru był kirkut. Wizyta w tym miejscu była możliwa dzięki uprzejmości Marcina Bergiera – opiekuna cmentarza i nauczyciela historii, który z chęcią uzupełniał relację uczennic. Przytoczyły one informacje dotyczące historii kirkutu i symboliki macew. Mówiły o drzewie życia, o zniszczonym ohelu rabina Izraela Lejb Ben Jakuba i o pomniku wystawionym poległym w 1998 roku. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej cmentarza, uczniowie ruszyli na ulicę Marszałkowską. Zobaczyli budynek synagogi, w 1945 roku zdewastowany przez Niemców, potem zamieniony w sklep AGD, dziś nieużywany i opustoszały. Uczniowie pokazali zebranym zdjęcia kantorów synagogi w 1925 roku i zdjęcie fragmentu Tory wyniesionej z bożnicy po likwidacji getta.

Na zakończenie uczniowie udali się na teren dawnego getta. Obejmowało ono ulice Hożą, Jasną, Apteczną, Porębską, Marszałkowską, Ciemną oraz Stary i Nowy Rynek. Tu uczniowie poznali losy uwięzionych w nim Żydów. Tych, którzy przerabiali i produkowali mundury dla Wehrmachtu w fabryce Luftwaffe; tych, którzy pracowali w odlewni żeliwa Erbe i tych, których zmuszono do sprzątania ulic i których potem wywieziono do Auschwitz. Dwóch chłopców uciekło. Siedmiu mężczyzn z fabryki Luftwaffe ocalało. Pozostali nigdy nie wrócili do Zawiercia…

Udział w Szkole Dialogu dał uczniom zawierciańskiego technikum sporo do myślenia. Po raz pierwszy zetknęli się z kulturą żydowską oraz szczerą i merytoryczną rozmową na temat ich zdecydowanych poglądów. Po warsztatach pisali, że zajęcia w pewnym stopniu zmieniły ich myślenie, poszerzyły wiedzę, pozwoliły pewne rzeczy zrozumieć.

Zajęcia były interesujące. Oglądaliśmy wiele zdjęć i czytaliśmy dużo tekstów, co potem pozwoliło nam bardziej zrozumieć inne kultury. Bardzo polecam każdemu takie zajęcia, ponieważ mogą one zmieniać nasze poglądy.

Mateusz, uczestnik warsztatów

Zajęcia w pewnym stopniu zmieniły moje zdanie, jak również poszerzyły moją wiedzę.

Uczestniczka warsztatów

Bardzo podobało mi się to, że poszliśmy na wycieczkę po Zawierciu, dzięki czemu mogłam poznać historię Żydów mieszkających kiedyś w naszym mieście.

Uczestniczka warsztatów

Zawiercie


Szkoła:
Zespół Szkół im. Xawerego Dunikowskiego
Uczniowie:
klasa Ia
Nauczycielka:
Jolanta Stefańska
Trenerki:
Aneta Ceglarek, Anna Desponds

Więcej informacji o Zawierciu znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe