Złotów

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II

Na tak zwanej Górze Żydowskiej przy zbiegu ulic Jerozolimskiej i Zamkowej znajduje się cmentarz żydowski. O tym, jak bardzo jest stary, świadczą rosnące tam wielowiekowe dęby – pomniki przyrody. Pochowany jest tu między innymi rabin Akiba Beth Aisch, nazywany Pogromcą Ognia, gdyż według legendy uratował synagogę od pożaru. Rabbi Akiba żył w XVIII wieku, jednak pierwsze informacje o Żydach w Złotowie pojawiły się już dużo wcześniej – w wieku XVI. Dwa wieki później Żydzi stanowili już połowę mieszkańców miasta. W Złotowie powstała synagoga – zachowała się w mieście do dziś, potem druga – została zburzona w 1938 roku, kiedy w Rzeszy szalały nastroje antysemickie. Na dzisiejszym placu Paderewskiego jej kontury zaznaczone są inną nawierzchnią. Przed wojną Żydzi stanowili tylko niecałe 5% złotowskiej społeczności.

Na początku warsztatów Szkoły Dialogu okazało się, że uczniowie wiedzą, czym jest synagoga i kto mieszkał w ich mieście przed wojną. Gdy przyszło jednak do wskazania samego budynku, tylko jedna osoba wiedziała, że jest nią stary ceglano-kamienny gmach za tanim supermarketem, kiedyś zamieniony na magazyn, dziś nieużytkowany. Podczas warsztatów uczniowie nie tylko zdobywali cenne informacje, ale także żywo dyskutowali. Najciekawszym problemem poruszonym przez uczniów było muzeum w Auschwitz i pytanie, czy jest ono dobrym sposobem upamiętniania. Zastanawiali się także nad tematem obowiązku odwiedzania takich miejsc. Już drugiego dnia zajęć programem zainteresowały się media – uczniów odwiedzili dziennikarze lokalnej telewizji.

fot. B.Godlewska, A.Jałosińska

Wkrótce uczniowie na dobre wciągnęli się w poznawanie żydowskiej historii swojego miasta. Uczestnicy Szkoły Dialogu zwrócili się między innymi do Muzeum Ziemi Złotowskiej – instytucji, którą, jak mówią, dopiero teraz odkryli i docenili. Na kolejnych spotkaniach żartowali, że pracownicy muzeum chyba mają już ich dosyć, bo ciągle „wpraszają” się tam na konsultacje związane z przygotowaniem projektu upamiętniającego Żydów ze Złotowa. Odwiedzili także Urząd Miasta, gdzie uzyskali kilkanaście gadżetów promocyjnych, które posłużą jako nagrody w grze miejskiej, którą wybrali na formę wycieczki po Złotowie. Tuż przed wycieczką przygotowali i rozkleili atrakcyjne wizualnie plakaty, poinformowali lokalne media, upiekli żydowskie hamantasze. Z wielkim entuzjazmem czekali na wielki dzień, do którego przygotowywali się przez kilka tygodni. Od samego rana w szkole trwały ostatnie przygotowania – dekorowanie sali, przygotowanie poczęstunku i wystawy materiałów przygotowanych podczas warsztatów, rozstawienie baneru punktu startowego wycieczki.

O godzinie 10.30 uczniowie powitali zebranych gości i zaproponowali, by przenieść się w wyobraźni do wieku XVI, kiedy to do Złotowa przybyli pierwsi Żydzi z Niemiec. Po rozlosowaniu grup i rozdaniu map oraz kopert z zadaniami, uczestnicy gry ruszyli w teren. I tak gracze musieli odczytywać symbole na macewach, rozwiązać krzyżówkę o tematyce żydowskiej, ustalić koszerne menu i obliczyć datę w kalendarzu żydowskim. Mieli też możliwość zwiedzenia starej synagogi, w której nigdy wcześniej nie byli, a także poczęstowania się żydowskimi ciasteczkami podczas oglądania wystawy archiwalnych fotografii przedwojennego Złotowa.

Dokumentując projekt uczniowie nakręcili film pt. „Śladami kultury żydowskiej w Złotowie”. Jak sami mówią, program Szkoła Dialogu pozwolił im się zintegrować, poznać rzeczy, o których nie uczą w szkole, i odkryć historię swojego miasta.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że przedwojenny Złotów był miejscem zamieszkania Żydów. Tu rozwijali swoje pasje, spełniali swoje marzenia, dali początek nowym pokoleniom. Naszym zdaniem warto poznawać takie miejsca, poszerzać swoją wiedzę kulturalną. Dzięki temu uczymy się tolerancji i jednoczymy się z innymi ludźmi, stajemy się lepsi.

Dorota, Monika i Mateusz, uczestnicy warsztatów

Chcielibyśmy zachęcić Cię, abyś próbował odkrywać tak jak my, ślady przeszłości w swoim mieście. Nawet nie wiesz, jak wielkim zaskoczeniem jest odkrycie czegoś nowego, o czym nie mieliśmy pojęcia.

Agnieszka i Marlena, uczestniczki warsztatów

Warsztaty te przyczyniły się do większej więzi pomiędzy całą naszą klasą.

Ania, uczestniczka warsztatów

fot. B.Godlewska, A.Jałosińska

Złotów

Szkoła:
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2012
Uczniowie:
klasa IIc
Nauczyciel:
Marek Chołodowski
Ekspert:
Małgorzata Chołodowska
Trenerki:
Beata Godlewska, Agata Jałosińska

Więcej informacji o Złotowie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe