Marcin Pisula

Kazimierz Dolny

Liderzy

Kiedy byłem jeszcze bardzo mały, uwielbiałem chodzić do kina w moim rodzinnym Kazimierzu Dolnym. Byłem tam niemal codziennie. Filmy i piękna kinowa sala mnie zachwycały. Pewnego razu jakiś starszy mieszkaniec Kazimierza zwrócił mi uwagę, że idę do synagogi, a nie do kina. Kino „Wisła”, jak łatwo się domyślić, mieściło się w budynku dawnej synagogi. Potem pojawiły się pytania: co to jest synagoga? kim byli Żydzi? co się z nimi stało? Następnie przyszedł czas na wizytę na żydowskim cmentarzu. I tak się zaczęło…

Jestem nauczycielem historii w gimnazjum i szkole podstawowej w Kazimierzu nad Wisłą, a także przewodnikiem turystycznym po Kazimierzu, Lublinie i innych miejscach Lubelszczyzny. Jestem krajoznawcą, uwielbiam podróżować: po mojej najbliższej okolicy, województwie, kraju. Poróżuję także do dalszych bardzo egzotycznych krajów, prawie na wszystkich kontynentach. Poznaję historie obszarów, które zwiedzam. Historia to mój zawód i pasja.

Poznaję również ludzi, ich samych, obyczaje i kulturę. To nauczyło mnie wielkiego szacunku i zrozumienia dla innych, których dzisiaj tak wielu się obawia. Interesuję się kulturą i sztuką żydowską. Koordynowałem w mojej szkole projekt „Szkoła Dialogu” i tak zaczęła się moja przygoda z Forum Dialogu.

W różnoraki sposób przybliżam swoim uczniom historię dawnych żydowskich mieszkańców naszego miasta. Organizuję dla nich wycieczki oraz zajęcia pozalekcyjne pokazujące im historię, uczę tolerancji i szacunku dla innych kultur i religii, oprowadzam i organizuję wyjazdy i szkolenia do miejsc związanych z historią Żydów Kazimierza, Lublina, Bychawy. Pomagam w organizacji festiwali i innych wydarzeń kulturalnych w moim mieście dotyczących historii i kultury kazimierskich Żydów. Myślę, że ta praca ma sens. Wzbogaca mnie. Daje wiedzę i uczy szacunku dla dziedzictwa mojego miasta i ludzi niegdyś w nim mieszkających.

Marcin Pisula

Kazimierz Dolny

kontakt: marcin.pisula@liderzydialogu.pl