Inauguracja Sieci Forum Dialogu

Podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Dialogu w Wiązownej

Strona główna

16-18 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność zaprosić aktywistki i aktywistów z naszej sieci na IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu – wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na przypadające wtedy dwa bardzo dla nas ważne jubileusze – XXV-lecie Forum Dialogu i X-lecie programu Liderzy Dialogu – ale także ze względu na to, że oficjalnie ogłosiliśmy kluczową zmianę w strategii działania Forum. Drugiego wieczoru konferencji zorganizowaliśmy inaugurację Sieci Forum Dialogu – sieci, która zrzeszając w Polsce i za granicą ludzi działających na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich, będzie stanowić trzon wszystkich podejmowanych przez Forum działań.

Na trzy konferencyjne dni w Wiązownej dołączyło do nas 85 aktywistek i aktywistów z całej Polski, w tym aż 25 nowoprzyjętych w 2023 roku do sieci osób, dla których przygotowałyśmy bogaty program paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych, wykładów i spotkań. Rozmawialiśmy o kwestiach istotnych w aktywizmie na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, między innymi o społecznych archiwach, skutecznych sposobach na angażowanie społeczności lokalnych w działania, nawiązywaniu relacji z potomkami polskich Żydów, zapobieganiu wypaleniu. Koordynatorki grup regionalnych opowiedziały osobom dołączającym do sieci o sposobach wsparcia i pomocy, jakie na poziomie regionalnym mogą otrzymać  w codziennych działaniach na rzecz przywracania pamięci o Żydach.

Wieczorem drugiego dnia konferencji do aktywistycznego grona dołączyli wspierający nas finansowo darczyńcy i darczyńczynie z Polski i ze świata, członkowie i członkinie Rady Programowej, sojusznicy i sojuszniczki naszych działań oraz przedstawiciele i przedstawicielki naszych partnerskich organizacji – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego  – aby wziąć udział w poprowadzonej przez Katarzynę Kasię uroczystej inauguracji Sieci Forum Dialogu oraz bankiecie z okazji dwudziestopięciolecia naszej organizacji. Najbardziej wzruszającym momentem wieczoru były wypowiedzi aktywistów i aktywistek z sieci – Roberta Augustyniaka z Grodziska Mazowieckiego, Teresy Jabłońskiej z Wrześni, Piotra Jakoweńki z Będzina i Gliwic, Dariusza Mielcarka z Inowrocławia, Kamila Mrozowicza z Jedwabnego, Karoliny Panz z Nowego Targu, Marka Rekuckiego z Mszany Dolnej, Anity Rucioch-Gołek ze Zbąszynia, Mirosława Skrzypczyka z Lelowa i Szczekocin, Mariusza Sokołowskiego z Białegostoku i Wasilkowa oraz Anny Włodek z Tarnowskich Gór – którzy opowiedzieli o tym, co daje im przynależność do Sieci Forum Dialogu w ich codziennych wysiłkach na rzecz upamiętniania żydowskich społeczności w ich miejscowościach.

IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu tradycyjnie zakończyliśmy aktywnym czasem w terenie: wspólnym zwiedzaniem żydowskiego dziedzictwa Góry Kalwarii, mazowieckiego sztetla o olbrzymim znaczeniu dla historii chasydyzmu w Polsce.

fot. P. Banasik

Kiedy zajmuje się człowiek trudnymi tematami, to bywa się samotnym (…) Wszyscy baliśmy i boimy się samotności. I od początku ludzie, którzy działali z dziedzictwem żydowskim wiedzieli, że musimy się łączyć. Że musi być jakaś wspólnota. I Forum Dialogu dało nam taką szansę: bycia razem. Ta Sieć Forum Dialogu to jest coś naprawdę ważnego. [Mam] takie poczucie, że jesteśmy dużą grupą, że jesteśmy siecią rozłożoną w Polsce w różnych miejscach (…), że to jest naprawdę ważne. Że jesteśmy silni. I mogę nawet powiedzieć – to nie jest pycha, tylko duma i radość – „tikkun olam” – „naprawiamy świat”. I to mi daje siłę. My się po to spotykamy, żebyśmy mogli opowiedzieć swoje historie. Żebyśmy mogli usłyszeć, co się u nas dzieje i się wspierać.

Mirosław Skrzypczyk, aktywista ze Szczekocin i Lelowa

 

Instytucje wspierające

W 2023 program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji LEDOR WADOR, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Stypendia na rozwój osobisty są możliwe dzięki środkom zebranym w The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.