• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2022

Jednym z projektów dofinansowanych w ramach naszego konkursu grantowego jest projekt „Wykorzenieni/Ukorzenieni” stowarzyszenia Saga Grybów, którego założycielem jest Kamil Kmak z sieci Liderów Dialogu. Projekt ma na celu przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Grybowa sztukę potomków Ocalałych z Zagłady grybowian. Jego częścią jest wystawa, której otwarcie odbędzie się 18 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie. Jej plenerowa część będzie dostępna przez całe lato w grybowskim Parku Miejskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą lekcje historii, warsztaty artystyczne i rozważania dotyczące korzeni i wykorzenienia. Jeden z warsztatów przeprowadzi Leela Corman, wnuczka Ocalałego z Zagłady Mendla Lipczera z Grybowa, której komiks „You Are Not a Guest” będzie można zobaczyć na wystawie.

Komiks, który powstał dla „Tablet Magazine” (publikacja w 2021), dotyczy wizyty Leeli Corman w Polsce, podczas której wzięła ona udział w odsłonięciu imiennego pomnika upamiętniającego 1770 Żydów z getta w Grybowie. Upamiętnienie to było zorganizowane przez Kamila Kmaka i Dariusza Popielę w ramach projektu „Ludzie, nie liczby – Grybów”. Autorka oddaje w komiksie swoje uczucia związane z wizytą w miejscowości dziadka, z samą uroczystością, z polską kuchnią, krajobrazem. Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia komiksu.

Program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji Ledor Wador oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Stypendia na rozwój osobisty są możliwe dzięki środkom zebranym w The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.