Chrzanów

Odbudowujemy więzi

Szabat w Chrzanowie

październik 2017

Jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Forum Dialogu w październiku 2017 roku było spędzenie szabatu z Liderami Dialogu w małopolskim Chrzanowie. W piątkowy wieczór 20 października uczestnicy wizyty i goście zasiedli przy jednym stole, aby poznać się i nawiązać więzi.

Przed kolacją uczestniczący w wizycie rabin Wayne Franklin odprawił nabożeństwo na rozpoczęcie szabatu. Lider Dialogu w Chrzanowie i radny tego miasta, Kamil Bogusz, dziękując za przybycie powiedział gościom, że to pierwszy prawdziwie obchodzony szabat w mieście od czasów wojny! Na spotkanie przybyli także Liderzy Dialogu z innych miejscowości – Joanna i Michał Lorencowie z Bierunia i Rymanowa oraz Justyna Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego.

W czasie kolacji okazało się, że świat jest naprawdę mały. Od słowa do słowa wyszło na jaw, że Joanna i Michał Lorencowie znają się z przyjaciółmi uczestników wizyty – potomkami rymanowskich Żydów, którzy przyjeżdżają do Rymanowa na organizowane właśnie przez Joannę i Michała Dni Pamięci. W trakcie rozmów pojawiły się także niespodziewane prezenty – każdy z obecnych Liderów otrzymał oryginalnego projektu mezuzę z Forgotten Judaica, marki judaików rodzeństwa uczestniczącego w wizycie.

fot. M.Piekarska, J.Szkarłat

W sobotę natomiast Kamil Bogusz, jako ekspert w dziedzinie lokalnej historii, oprowadził gości po żydowskim Chrzanowie. Trasa obejmowała miejsca takie jak Plac Estery i kamień pamięci w miejscu dawnej synagogi, rynek i dom Henryka Loewenthala, a także domy z zachowanymi spektakularnymi kuczkami. Po południu natomiast chętni członkowie grupy odwiedzili z Kamilem Boguszem chrzanowski cmentarz żydowski, którego zachowane, zdobione macewy zrobiły na gościach ogromne wrażenie.

„Szabat powrócił do tego wspaniałego miasta po 70-letniej „drzemce” i byliśmy uradowani mogąc go przywrócić. Kamil jest wyjątkową osobą, której entuzjazm i duma z pracy na rzecz upamiętniania historii swojego miasta są w pełni zasłużone i tak bardzo doceniane”, podsumował doświadczenie jeden z uczestników wizyty po wyjeździe z Chrzanowa.