| 2016 |
Gorlice
I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera
| 2016 |
Gorlice są położone w województwie małopolskim i liczą około 30 tysięcy mieszkańców. Pierwsi Żydzi zaczęli się pojawiać w mieście w XVII i XVIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku wraz z industrializacją przybywało ich coraz więcej. Zajmowali się głównie handlem i przemysłem naftowym. Po I wojnie światowej byli właścicielami około 90% sklepów i 30% warsztatów rzemieślniczych. W 1924 roku w skład Rady Miejskiej wchodziło 22 Żydów. Gorlice były silnym ośrodkiem syjonistycznym. W 1939 roku miasto zamieszkiwało między 4,5 a 5 tysięcy Żydów, co stanowiło prawie 50% mieszkańców. W połowie października 1941 roku Niemcy utworzyli getto. Ostatecznie zlikwidowano je w sierpniu 1942 roku. Wojnę przeżyło prawdopodobnie około dwustu gorlickich Żydów.
W mieście pozostało niewiele materialnych śladów obecności wspólnoty żydowskiej. Budynek jednej z synagog zburzono w 2016 roku, w drugim mieści się piekarnia. Na cmentarzu z drugiej połowy XVIII wieku ocalało kilkaset nagrobków zachowanych w różnym stanie. W Gorlicach liczne są tablice upamiętniające tutejszych Żydów.
Uczniowie już od pierwszych warsztatów wykazywali się dużym zaangażowaniem i otwartością. „Sposób prowadzenia warsztatów, prace jakie wykonywaliśmy, ułatwiły mi zrozumienie niektórych rzeczy. Myślę, że obudziła się we mnie ciekawość i chęć zdobywania informacji, o których nikt wcześniej nie wspominał” – powiedział jeden z uczestników projektu. Licealiści na nowo odkrywali historię swojego miasta, zdobywali świadomość jego wielokulturowej przeszłości. „Inaczej patrzę na miasto, w którym żyję, dostrzegam miejsca i symbole niewidoczne dla mnie wcześniej. Po warsztatach mogę dzielić się zdobytą wiedzą i ciekawostkami” – podkreślił jeden z uczniów. Przygotowując się do wycieczki finałowej, uczniowie, prócz wizyt w bibliotece i szukania informacji w internecie, rozmawiali z najstarszymi mieszkańcami Gorlic. „Projekt był impulsem, dzięki któremu odkryłam wiele książek o historii mojego miasta, ale przede wszystkim dotarłam do osób, które jeszcze te czasy pamiętają. Myślę, że przed warsztatami nie byłabym zainteresowana rozmową z babcią o historii mojego miasta” – powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów.
5 grudnia uczniowie zaprosili swoich kolegów i koleżanki ze szkoły na wycieczkę śladami Żydów z Gorlic. Swój spacer zatytułowali „Zapomniane gorlickie gwiazdy”. Podczas przygotowań do projektu odnaleźli wizerunki gwiazd Dawida, które zachowały się na balkonach jednego z budynków. Spotkanie rozpoczęło się w szkole, przewodnicy wprowadzili wszystkich w założenia projektu i opowiedzieli o Szkole Dialogu.
Następnie razem ruszyli na gorlicki rynek, gdzie dowiedzieli się między innymi, kiedy Żydzi przybyli do miasta, ilu ich było i czym się zajmowali. Przy ulicy Piekarskiej, w miejscu gdzie stała synagoga, uczniowie przybliżyli informacje o judaizmie i kirkutach. Na tak zwanym Maślanym Rynku, czyli placu Dworzysko, były opowieści o tym, jak toczyło się tu codzienne życie.
Kolejny punkt znajdował się przy pomniku upamiętniającym Zagładę gorlickich Żydów, gdzie uczniowie poznali między innymi historię miejscowego getta i wysłuchali relacji świadków historii. Na ulicy 3 Maja, w miejscu gdzie niegdyś była jesziwa, nawiązali do współczesnego Izraela. Na zakończenie spaceru wszyscy udali się do szkoły. Tu czekały na nich smakołyki z kuchni żydowskiej – maca, chałka, daktyle i jabłka z miodem. Przewodnicy opowiadali zaś o wybranych żydowskich świętach. Nowo zdobytą wiedzę spacerowicze mogli sprawdzić, rozwiązując test, który przygotowała grupa projektowa. Uczniowie nakręcili także dwa filmy – jeden zapraszający na wydarzenie, drugi podsumowujący projekt.
Na wycieczce, którą organizujemy w ramach projektu, zauważyliśmy gwiazdę Dawida na jednym z balkonów mieszkań w zabudowie gorlickiego rynku. Szłam ulicą, gdzie wcześniej była synagoga. Wydaje mi się, że to wszystko zostaje powoli zapominane. Ja wiem, że o tym nie zapomnę. Całe to doświadczenie zmotywowało mnie do tego, żeby rozejrzeć się wokół i odwiedzić cmentarz żydowski, którego nigdy jeszcze nie widziałam, a mieszkam od niego jakieś 700 metrów.
Uczestniczka warsztatów
Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera
Uczniowie:
klasa IIc i IId
Nauczycielki:
Eliza Niewiadomska, Katarzyna Nowak-Zabierowska
Trenerki:
Beata Godlewska, Antonina Stasiuk
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.