• Gala Szkoły Dialogu 2011

    Święto dialogu

„Jesteście awangardą” – tak zwrócił się do młodzieży zaangażowanej w projekt Szkoła Dialogu ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podczas uroczystej Gali podsumowującej program Szkoła Dialogu w 2011 r.

Na Galę Szkoły Dialogu, zorganizowaną przez Forum Dialogu w Pałacu Staszica, przybyło ponad dwustu gości. Obok uczniów, nauczycieli i dyrektorów ze szkół realizujących projekt zasiedli liderzy opinii publicznej, przedstawiciele władz miasta oraz dyplomaci.
Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację ukazującą dynamiczny rozwój projektu Szkoła Dialogu oraz zapoznać się z rezultatami pracy uczniów z 32 szkół na terenie całej Polski.

W 2011 r. w warsztatach edukacyjnych Szkoły Dialogu wzięło udział prawie tysiąc uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warszawy oraz miejscowości o bogatej historii żydowskiej.

W konkursie na najlepszy projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską zwyciężyło Gimnazjum im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, którego uczniowie w trakcie zorganizowanej wycieczki śladami wasilkowskich Żydów skupili się na przełamywaniu nadal powszechnych stereotypów i mitów. Druga nagroda przypadła ex aequo II Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach oraz Zespołowi Szkół Fototechnicznych w Warszawie. Ponadto wyróżnienie otrzymały: III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, XI Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie.

fot. W.Radwański

Wydarzenie uświetniły przemówienia ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera, ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina:

Rozmawiamy bez przerwy o tym, co było, jak było. Ale przecież to przyszłość jest najważniejsza, Wy jesteście najważniejsi (…) nie ma słów, by określić, jak ważna jest Wasza praca.

Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce

„Ci, co nie pamiętają, często są skazani na powtarzanie historii” – wspomniał słowa filozofa George’a Santayany podsekretarz stanu MEN Mirosław Sielatycki. Podkreślił też, zwracając się do uczniów, że ucząc się, stają się jednocześnie nauczycielami i przewodnikami. „Wymiar waszej pracy jest większy niż zwykle w projektach, bo to nie tylko wymiar dydaktyczny, ale też moralny” – dodał, kończąc swoje przemówienie.

Do zgromadzonych zwrócili się również wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz przewodniczący rady Forum Dialogu Henryk Wujec.

Instytucje wspierające i partnerzy

Forum Dialogu serdecznie dziękuje następującym osobom i instytucjom za wsparcie Szkoły Dialogu 2011: Uczestnikom Polsko-Żydowskiego Programu Wymiany, Biuru Edukacji m.st. Warszawy, Friends of the Forum, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk, Fundacji Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce, Warszawskiemu Centrum Innowacji Edukacyjno Społecznych, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Wydawnictwu WAM oraz Wydawnictwu „Znak”.

biuro edukacji
ZNAK
WAM
gmina wyznaniowa
WCIES
Taube
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
FOF