• Gala Szkoły Dialogu 2015

    Święto dialogu

Gala Szkoły Dialogu stanowiąca coroczne podsumowanie programu edukacyjnego Forum jest równocześnie świętem ponad tysiąca uczestniczących w projekcie uczniów z rozrzuconych po całej Polsce miejscowości. Podczas organizowanej w Warszawie uroczystości nagradzane są najciekawsze i najbardziej oryginalne projekty, które wyróżniały się zasięgiem, najlepiej diagnozowały lokalne problemy i skutecznie docierały do szerokiej rzeszy odbiorców.

Dbamy o to, by Gala była spotkaniem z tymi, którzy są uczniom wdzięczni za wykonaną pracę: z przedstawicielami państwa, organizacji żydowskich, dyplomatami. Dla nich wszystkich Gala Szkoły Dialogu jest okazją, by powiedzieć uczniom i uczennicom: dziękuję. Blisko 1300 osób z całej Polski – uczniowie, nauczyciele, trenerzy Forum, przedstawiciele władz państwowych i korpusu dyplomatycznego, lokalnych samorządów oraz ludzie świata nauki i kultury – spotkało się 8 marca 2016 r. podczas Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Jak co roku Forum Dialogu zorganizowało Galę, aby podsumować i docenić działania uczniów z całej Polski, którzy w ramach programu Szkoła Dialogu odkrywają żydowską przeszłość swoich miasteczek.

W 2015 r. w programie Szkoła Dialogu wzięło udział 46 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w miejscowościach, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. Wszystkie szkoły, które zrealizowały projekt, otrzymały tytuł „Szkoły Dialogu”. Główną nagrodę w konkursie na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską przyznano II Liceum Ogólnokształcącemu im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Uczniowie z Wielunia nie tylko zorganizowali wycieczkę pod tytułem „Spacer szlakiem wieluńskich Żydów”, lecz także stworzyli przewodnik w postaci aplikacji na telefon, przygotowali spektakl teatralny, a także scenariusze zajęć o tematyce żydowskiej po polsku, angielsku i niemiecku. Wszystkie tegoroczne projekty były efektem ponadprzeciętnego zaangażowania uczniów i pomysłowego ujęcia tematyki polsko-żydowskiej historii.

fot. D.Kawka

Gala odbyła się w rocznicę rozpoczęcia wydarzeń marcowych z 1968 r., kiedy to w wyniku antysemickiej kampanii z Polski wyjechało wielu polskich Żydów.
Do tych wydarzeń nawiązywał Henryk Wujec, przewodniczący Rady Forum Dialogu. „Ta pamięć musi być żywa, już nigdy w Polsce nie powinno być takiej sytuacji, i wy jesteście tą nadzieją, że tak w Polsce nigdy nie będzie” – Henryk Wujec, przewodniczący Rady Forum Dialogu.Na Gali obecni byli również: Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka; Stephen de Boer, ambasador Kanady w Polsce; Paul Wojciechowski, ambasador Australii w Polsce; Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich; Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy; Michael Schudrich, naczelny rabin Polski; Stas Wojciechowicz, rabin z Synagogi i Centrum Społeczności Postępowej „Ec Chaim”, a także przedstawiciele Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Anna Stupnicka-Bando, Alicja Schnepf oraz Józef Walaszczyk.

„Wy jesteście ludźmi, którzy przełamują stereotypy. (…) To jest bardzo istotne, że wy, młodzi ludzie, przywracacie pamięć także dla swoich rodziców, którzy tego okresu nie pamiętają, dla nauczycieli, których inspirujecie do upamiętnienia, zbierania informacji”

Bogdan Borusewicz, Wicemarszałek Senatu

Instytucje wspierające i partnerzy

Szkoły Dialogu i Gali Szkoły Dialogu nie byłoby bez instytucji, fundacji, firm i osób prywatnych, które wspierają finansowo i organizacyjnie jej realizację. Szczególne podziękowania kierujemy do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz do instytucji, które wsparły projekt w 2015 r. i jego uroczyste podsumowanie:

Fundusze EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji, The Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Friends of the Forum, Miasto Stołeczne Warszawa, Spółka Medialna Agora S.A., Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Filo, Wydawnictwo Iskry, Grycan – Lody od Pokoleń, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Wydawnictwo Kultura Gniewu, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Mag, Wydawnictwo Media Rodzina, NVS Group Sp. z o.o., Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Prószyński Media Sp. z o.o., Dom Wydawniczy REBIS, Ruch S.A, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B., Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

Opera Narodowa
Fundacja Batorego
eea
pfdm
Claims
fof
Warszawa
Agora
Centrum Badań
Czarna Owca
Czarne
Filo
Iskry
Grycan
Karski
Kultura gniewu
Litertaura
Media rodzina
NVS
Polin
Prószyński
Rebis
Ruch
Świat Książki
WAB
Znak