Ten rodzaj szkoły, którą wspólnie ze swoimi nauczycielami stanowicie, jest niezwykłą wartością polskiej demokracji. Cieszę się, ze mogę gościć was dzisiaj w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej – powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który już drugi raz był współorganizatorem Gali i udostępnił dla Szkoły Dialogu tę wspaniałą przestrzeń.
Ponad 1000 uczniów, nauczycieli, trenerów Forum oraz zaproszonych gości zebrało się 9 stycznia 2015 r. podczas Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, by poznać i uhonorować osiągnięcia uczniów, którzy przywracają pamięć o polskich Żydach.
Honorowy patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, ale także obecność przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce były jasnym przekazem: to, co robią uczniowie, jest ważne.
Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję (…) To bardzo ważne, szczególnie w Polsce, która teraz narodowo jest homogeniczna.
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP
Program Szkoła Dialogu jest realizowany w całej Polsce w miejscach, w których przed wojną była duża społeczność żydowska. W Warszawie podczas Gali mamy okazję zapoznać się z projektami uczniowskimi, które imponują rozmachem i zaangażowaniem.
W czasie Gali mieliśmy okazję zaprezentować fantastyczne projekty uczniów, które sprawiły, że program Szkoła Dialogu poruszał całą społeczność, gdzie był organizowany. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich zrealizowanych projektów: niezliczonych blogów, przewodników miejskich, koncertów, akcji porządkowania cmentarzy i wielu innych.
40 szkołom z 41 placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w projekcie przyznano tytuł Szkoły Dialogu. Najlepsze projekty otrzymały nagrody rzeczowe, za najciekawsze w tym roku uznano działania podjęte przez uczniów ze Społecznego Gimnazjum „Wyspianum” w Mławie. Zrealizowali oni projekt „Nieobecni, ale obecni”, czyli wiele działań w przestrzeni publicznej, m.in. wycieczki po mieście śladami jego żydowskich mieszkańców, koncert, wystawy fotografii i wiele innych.
„Jestem wzruszony, że mogę dziś patrzeć na tylu młodych ludzi, którzy byli, są i pewnie będą zaangażowani w ocalanie pamięci w małych miasteczkach, gdzie nie ma już społeczności żydowskiej” – mówił Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. – „Gdzie często pamięć o współobywatelach została zapomniana. Dzięki wam ta pamięć odżywa na nowo”.
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Małgorzata Kidawa-Błońska, sekretarz stanu
Profesor Małgorzata Fuszara, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania
Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela w Polsce
Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki
Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Sebastian Rejak, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Kontaktów z Diasporą Żydowską
Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
Henryk Wujec, doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Zygmunt Stępiński, wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Anna Stupnicka-Bando, Alicja Schnepf — Przedstawicielki Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Cieszymy się, że wszyscy uczestnicy Szkoły Dialogu mieli okazję pogłębić swoją wiedzę dzięki wizycie w POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, którą muzeum ufundowało w ramach naszej stałej, wieloletniej współpracy.
„Łza się w oku kręci na widok radości młodzieży i ze szczęścia, że tak ważny program edukacyjny jest prowadzony od lat z tak wielką determinacją i dobrymi wynikami” – mówił Zygmunt Stępiński, wicedyrektor Muzeum POLIN. – „Dla Muzeum Historii Żydów Polskich program Szkoły Dialogu jest przedsięwzięciem priorytetowym. Zachęcam też wszystkich uczestników do odwiedzenia muzeum, będziecie tam mile widzianymi gośćmi”.
.
Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
Szkoły Dialogu i Gali Szkoły Dialogu nie byłoby bez instytucji, fundacji, firm i osób prywatnych, które wspierają finansowo i organizacyjnie ich realizację. Szczególne podziękowania kierujemy do:
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, The Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Friends of the Forum, Pratt Foundation, Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Agora S.A., Centrum Kultury Jidysz, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Kultura Gniewu, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Media Rodzina, NVS Group, Prószyński i S-ka, PWN Dom Wydawniczy REBIS, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Dr Gerard, Ruch S.A., Sokołów S.A.