| 2015 |
Działoszyn
Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie
| 2015 |
Jest pochmurny, choć ciepły czerwcowy dzień. Na działoszyńskim Rynku rozstawiono sztalugi z przedwojennymi fotografiami miasta. Grupa licealistek ubranych w jednakowe koszulki wita dyrektorkę szkoły, naczelniczkę oświaty z pobliskiego Pajęczna, kierownika Regionalnego Centrum Kultury oraz zebranych mieszkańców miasta. Dziś to uczniowie są przewodnikami i nauczycielami. Podczas warsztatów Szkoły Dialogu zdobyli ogromną wiedzę, którą chcą podzielić się z innymi.
Pierwsza zabiera głos Monika. Opowiada o historii Działoszyna i jego żydowskich mieszkańcach. Mówi, że Żydzi mieszkali w tych okolicach od XVI w., a dwa wieki później stanowili większość ludności miasta (65 proc.).
Snuje opowieść o tym, jak handlowali wełną i solą. Wspomina, że właśnie w Działoszynie wyrabiali przedmioty kultu religijnego, prowadzili karczmy i zakłady krawieckie. Na dawnym Rynku działały trzy żydowskie piekarnie, wytwórnia wody sodowej oraz Bank Zrzeszenia Ludności Narodowości Żydowskiej. Na czarno-białej fotografii pokazuje zebranym, jak wyglądał miejski rynek ponad 100 lat temu. W wyniku bombardowania w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. niemal całkowicie miasto zniszczono. Po żydowskiej społeczności pozostało niewiele śladów – jedynie kilka kamieniczek w okolicach Rynku. Jak bardzo różni się on od tego na zdjęciu, każdy już sam oceni.
Z Rynku uczestnicy wycieczki przejdą na teren przy ul. Podłęcznej, na którym stała niegdyś synagoga. Zobaczą zdjęcia nieistniejącej już bóżnicy, usłyszą o zasadach judaizmu i świętach żydowskich. Dalej, na tzw. górce – dawnym cmentarzu żydowskim – Daria i Patrycja opowiedzą o żydowskich obrzędach pogrzebowych, a uczestnicy wycieczki złożą symboliczne kamyki. Na ul. Zamkowej dziewczyny będą mówić o żydowskim szkolnictwie i pokażą odnalezione przez nie zdjęcie przedwojennej żydowskiej klasy krawieckiej. Wycieczka zakończy się w Pałacu Męcińskich, gdzie uczniowie poczęstują zebranych mieszkańców Działoszyna własnoręcznie zrobionymi wypiekami kuchni żydowskiej.
Wspólne tworzenie mapy miasteczka, poznawanie świąt i obrzędów żydowskich oraz praca nad zdobyciem informacji na temat dawnych mieszkańców bardzo uczniów zintegrowały. „Nauczyłam się współpracy w grupie, wyrażania opinii, a co najważniejsze – stworzyliśmy wycieczkę śladami działoszyńskich Żydów” – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.
Podczas przygotowań do wycieczki wielu cennych informacji dostarczyło uczniom spotkanie z dyrektorką Zespołu Szkół w Działoszynie p. Dorotą Czubą. Opowiadała ona o swoich doświadczeniach związanych z poznawaniem kultury żydowskiej, wizycie w Izraelu, a także o losach swojego dziadka, który za ukrywanie Żydów trafił do obozu Auschwitz. Wzruszone tymi opowieściami licealistki przygotowały samodzielnie wycieczkę śladami żydowskiej społeczności Działoszyna, a ich pracy przyświecało hasło „Przyjdź, poznaj, zrozum”. Znalazło się ono na zaproszeniach, które wręczano przedstawicielom lokalnych władz i instytucji, oraz na plakatach informujących mieszkańców o planowanym wydarzeniu. „Chodziliśmy po ulicach, które kiedyś miały ogromną historię. Zobaczyliśmy miejsce synagogi, o której nie mieliśmy pojęcia, rynek, na którym odbywały się jarmarki i wiele innych miejsc. Uważam to za niesamowite przeżycie” – podsumowuje udział w projekcie Ola, jedna z licealistek z Działoszyna.
W okolicy Działoszyna mieszkam od urodzenia, ale nigdy nie interesowałam się jego historią i starymi dziejami. Ostatnio zmieniło się moje podejście do tej sprawy. Dowiedziałam się wielu interesujących faktów, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Jestem dumna z tego, że mogę dalej przekazywać i kontynuować historię, którą już znam.
Uczestniczka warsztatów
Szkoła:
Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie
Uczniowie:
I i II klasy liceum
Nauczycielki:
Aneta Brzezińska-Leszczyk, Erwina Bugajska, Ewelina Cichoń-Kościelna
Ekspertka:
Dorota Czuba
Trenerki:
Jolanta Goździk, Jagoda Szkarłat
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.