• Gala Szkoły Dialogu 2010

    Święto Dialogu

„To co robicie, wzbogaca Polskę” – zwrócił się do uczestników programu edukacyjnego Forum marszałek senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystej gali podsumowującej trzecią edycję Szkoły Dialogu. 15 grudnia 2010 r. ponad 200 uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół zgromadziło się w kinie Muranów, aby wspólnie podsumować i zaprezentować wyniki swoich działań w ramach projektu. „Ta inicjatywa, która służy zbliżeniu Polaków i Żydów, służy także przywracaniu pamięci” – zaznaczył w swoim przemówieniu marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. „Ważne jest, aby Polacy podtrzymywali tę pamięć zarówno dla tych, których już nie ma, ale także dla naszej przyszłości. To co robicie, wzbogaca Polskę, wzbogaca Was, otwiera Was na innych. […] To bardzo istotne, że w Polsce wolnej, demokratycznej i suwerennej, gdzie nie ma już cenzury i każdy może mówić i robić co chce, Wy robicie właśnie to, za co dzisiaj zostaniecie uhonorowani”.

Zebrani mieli okazję wysłuchać wystąpień: ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina, ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosława Sielatyckiego, wiceprezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej Forum Henryka Wujca. W 2010 r. w warsztatach edukacyjnych Szkoły Dialogu wzięło udział ponad 550 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warszawy oraz małych miejscowości o bogatej historii żydowskiej.

W tegorocznej edycji projektu zwyciężyła praca „Shalom Radoszyce” przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Radoszycach.

Praca wykonana przez Was oraz wasze koleżanki i kolegów w ciągu ostatniego roku jest naprawdę imponująca, powinniście być bardzo dumni z tego, co osiągnęliście.

Lee Feinstein, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Drugie miejsce zdobyła natomiast animacja społeczna „Burzymy mury” przeprowadzona przez uczniów klas wojskowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza z Warszawy. W nagrodę twórcy zwycięskich projektów wezmą udział w dwudniowym pobycie studyjnym w Krakowie i w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wszystkie szkoły uczestniczące w programie otrzymały dyplomy i tytuły Szkoły Dialogu oraz zostały nagrodzone zestawem książek dotyczących historii Żydów polskich.

fot. W.Radwański

Instytucje wspierające i partnerzy

Forum Dialogu serdecznie dziękuje następującym instytucjom za ufundowanie nagród w ramach Gali Szkoły Dialogu: Biuru Edukacji m.st. Warszawy, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk, marszałkowi Senatu RP, Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, Warszawskiemu Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Wydawnictwu Austeria oraz Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu.

ŻIH
austeria
WCIES
MSZ
Senat
centrum badań nad zagładą
biuro edukacji