Gala Szkoły Dialogu 2019
Święto dialogu - online!
17 kwietnia 2020 roku ponad dwutysięczna internetowa publiczność uczniów i uczennic Szkoły Dialogu, ich nauczycielek i nauczycieli, a także osób wspierających Forum z całej Polski i świata obejrzała #GalęOnline. Tym wyjątkowym wydarzeniem uczciliśmy i uhonorowaliśmy pracę uczestniczek i uczestników zeszłorocznej edycji programu, a także szkół, które kontynuują swoje zaangażowanie w przywracanie żydowskiej historii swoich miejscowości.
#GalaOnline to też więcej materiałów przedstawiających osiągnięcia programu, a także wyjątkowa okazja, by posłuchać przyjaciół i sojuszników Forum, którzy opowiadają, co najbardziej zachwyciło ich w zrealizowanych przez młodzież projektach.
Zwycięzcą w kategorii „Różnorodność działań” została Szkoła Podstawowa imienia Bolesława Prusa w Kałuszynie.
W ramach poszukiwań zwrócili się do swoich dziadków i rodziców, aby opowiedzieli im o czasach, w których Żydzi mieszkali w ich miejscowości. Historie, które usłyszeli czasem były przez ich bliskich widziane na własne oczy, czasem zasłyszane lub przekazywane z pokolenia na pokolenie. Skrupulatnie notowali i nagrywali w rezultacie czego powstało aż 5 wywiadów.
Przed wycieczką uporządkowali teren przy pomniku upamiętniającym lokalnych Żydów. Dla uczestników spaceru przygotowali dodatkowo wystawę zdjęć, projekcję filmów, mini koncert i poczęstunek. Efekty ich działań w profesjonalnej oprawie można oglądać na stworzonej przez nich stronie internetowej, którą śmiało można nazwać małą encyklopedią wiedzy o Żydach z ich miejscowości.
Osiągnęli też niezwykle istotną rzecz – dostosowując sposób przekazu do swoich rówieśników rozbudzili ich ciekawość lokalnej historii.
Zwycięzcą w kategorii „Odkrywanie historii” została Szkoła Podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Długosiodle.
Sami przyznali, że początkowo nie zdawali sobie sprawy, że niemal połowę mieszkańców ich miasteczka stanowili Żydzi. Zainspirowani spotkaniem z rówieśnikami – potomkami Żydów niegdyś mieszkających w ich miejscowości – podjęli się niełatwego zadania odkrywania historii.
By zdobyć jak najwięcej informacji wertowali kroniki, rozmawiali z sąsiadami i bliskimi, zaglądali do przedwojennych ksiąg uczniowskich i wsłuchiwali się w opowieść Ocalałej z Zagłady, którą nazwali swoją superbohaterką.
Zadbali również o przekazanie swoich odkryć tym, którzy nie mogli uczestniczyć w zorganizowanej przez nich wycieczce, przygotowując ogólnodostępną wystawę prezentującą ich znaleziska.
Zobaczyli swoje miasteczko na nowo, uświadamiając sobie, że „także od nich zależy badanie i postrzeganie lokalnej historii”.
Zwycięzcą w kategorii „Innowacyjność” zostało II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach.
Sięgali po zróżnicowane formy przekazu. Docierali do mieszkańców swojego miasta poprzez uliczne sondy, rozdawanie ulotek, rozmowy.
Zadbali o to, aby dokładnie relacjonować swoje działania w mediach społecznościowych, tworząc platformę do wirtualnych spotkań z historią Żydów z ich miasta.
Podczas zorganizowanych przez nich spacerów po mieście szlakiem społeczności żydowskiej, trasę znaczyły ślady stóp, które kredą rysowali zarówno dorośli jak i dzieci.
Jak sami pięknie powiedzieli podsumowując tę inicjatywę, jest to prawdziwy symbol tego, że każdy z nas pozostawia po sobie ślady, a to czy przekażemy kredę dalej, by nigdy nie zostały zatarte zależy od nas.
Zwycięzcą w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” została Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicz w Przasnyszu.
Postawili sobie poprzeczkę niezwykle wysoko. W swoich działaniach dbali o to, aby być widocznymi w przestrzeni miejskiej. Pisano o ich inicjatywach w prasie, i niejednokrotnie musieli mierzyć się ze skutkami rozgłosu, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi.
Udało się im nawiązać wspaniałą relację z potomkami Żydów, mieszkających niegdyś w ich miejscowości.
Niezwykle ważne było dla nich zadbanie o cmentarz i zaznaczenie obecności społeczności żydowskiej w różnych punktach miasta.
Angażowali w działania swoich rodziców, lokalnych aktywistów i władze.
Swoja pracą i wyjątkowym uporem w dążeniu do celu udało się im przekazać historię o żydowskiej społeczności miasta szerokiemu gronu odbiorców. Jak sami mówią: Nie chcą kończyć swoich działań, więc niech ich wspaniała misja trwa!
Dziękujemy instytucjom, organizacjom firmom oraz indywidualnym darczyńcom za wsparcie. Program Szkoła Dialogu w 2019 roku i Gala nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego ze strony Friends of the Forum, Conference of Jewish Material Claims Against Germany, Dutch Jewish Humanitarian Fund i CAF Canada. Dziękujemy także indywidualnym darczyńcom i następującym instytucjom za wsparcie tegorocznej Gali i nagród dla uczennic i uczniów: Agora S.A., Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Austeria, Azrieli Foundation, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Wydawnictwo Czarne, Dom Spotkań z Historią, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Fundacja Gazety Wyborczej, Wydawnictwo Iskry, Kantar, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Media Rodzina, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Ośrodek KARTA, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo WAM, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
Sukces #GaliOnline nie byłby możliwy, gdyby nie talent i cierpliwość naszych przyjaciół i partnerów z agencji eventowej IDFX. Bardzo dziękujemy za Waszą kreatywność i entuzjazm!
Dziękujemy także Fundacja Orange, Green Caffè Nero, Grycan i Muffia Bakery za gotowość wsparcia w dniu Gali. Jesteśmy dumni z patronatu medialnego, jakim Galę Szkoły Dialogu objęły Gazeta Wyborcza i Onet.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Teatrowi Wielkiemu – Operze Narodowej za gotowość goszczenia Gali już po raz siódmy. Mimo że okoliczności zmusiły nas do przeniesienia jej online, mamy nadzieję, że znów spotkamy się w Teatrze w przyszłym roku!