Chotyłów

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

Młyn wodny, tartak i cegielnia Wajcmana, stacja kolejowa, synagoga, zakład szewski Tuchmana i Szuchmana, sklep spożywczy Borucha, zakład fryzjerski Josela, piwiarnia Pleszela, sklep spożywczy Kałamy, sklep mięsny Jankiela i kirkut – wszystkie te miejsca znajdują się na makiecie przedwojennego Chotyłowa. Miniaturę swej miejscowości, dawniej zamieszkanej w dużej mierze przez społeczność żydowską, stworzyli gimnazjaliści z Chotyłowa. We wrześniu i październiku spotykali się z trenerkami Forum Dialogu, które zachęciły ich do eksplorowania żydowskiej historii najbliższej okolicy.

Chotyłów i Piszczac to niewielkie wsie w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, położone w odległości 25 kilometrów od granicy białoruskiej. Żydzi mieszkali w Piszczacu od XVIII wieku. Zamieszkiwali głównie rynek i główne ulice miasta. Zajmowali się przede wszystkim handlem i rzemiosłem. Przed II wojną światową gmina żydowska w Piszczacu liczyła około 400 członków, było to około 36% ogółu mieszkańców.

Gmina miała swoją ubojnię rytualną i cmentarz, pod jej zarządem znajdowała się także synagoga w Chotyłowie. Niemcy zajęli Piszczac już na początku września 1939 roku (posterunek żandarmerii i gestapo znajdował się w Chotyłowie). Rok później utworzyli tu getto i zgromadzili w nim Żydów także z pobliskich wiosek. Po likwidacji getta niewielka część Żydów trafiła do obozu pracy w Międzyrzecu Podlaskim, pozostali zostali skierowani do obozu zagłady w Treblince.

W czasie warsztatów uczniowie odkrywali historię swojej wsi i sąsiadującego Piszczaca. W projekt czynnie włączała się dyrektorka szkoły, a pani sołtys dzieliła się swoimi wspomnieniami dotyczącymi współistnienia katolików i żydów w przedwojennym Chotyłowie. Po kilkutygodniowych przygotowaniach gimnazjaliści zorganizowali wycieczkę, dzięki której udało im się odtworzyć życie w wielokulturowych wioskach.

fot. M.Maślak, K.Niewczas

„Pracowaliśmy i szukaliśmy wszelkich informacji na temat Żydów. Najwięcej informacji miała pani sołtys, która opowiadała nam historie swojej mamy. Powiedziała nam dokładnie, gdzie była synagoga i gdzie mieszkali Żydzi” – mówią o swoich przygotowaniach uczniowie. „Dużo rozmawiałam na te tematy z babcią, która w młodości mieszkała w Chotyłowie” – opowiadała jedna z uczestniczek projektu. Na wycieczkę uczniowie zaprosili innych uczniów oraz dyrekcję szkoły. W Chotyłowie zwiedzili budynki, w których niegdyś znajdowała się synagoga, sklepy i tartak. W Piszczacu odwiedzili rynek i ulicę Łazienną – przed wojną znajdowała się na niej mykwa i jatki. Oprócz informacji dotyczących miejsca zamieszkania żydowskich sąsiadów oraz przytaczania opowieści zasłyszanych od starszych mieszkańców miasta, uczniowie wspomnieli także o mniej chwalebnych elementach.

Pojawiły się wzmianki na temat przedwojennych antagonizmów i lokalnych kłótni. Wypowiedzi uczniów przewodników uzupełniała pani sołtys. „Nie zawsze może było tak idealnie, tak fajnie. Wiadomo, były może jakieś antagonizmy, nie duże, ale to nie było aż tak widoczne. Raczej wszyscy żyli sobie spokojnie” – opowiadała.

Cały projekt uczniowie podsumowali na spotkaniu zorganizowanym dla rodziców i mieszkańców Chotyłowa i Piszczaca. 23 listopada goście zgromadzili się w szkole, by obejrzeć przygotowany przez gimnazjalistów film. Znalazła się na nim relacja z wycieczki, przedwojenne zdjęcia i wywiady.

Pracowaliśmy i szukaliśmy wszelkich informacji na temat Żydów. Najwięcej informacji miała pani sołtys, która opowiadała nam historie swojej mamy. Powiedziała nam dokładnie, gdzie była synagoga i gdzie mieszkali Żydzi.

Uczestnik warsztatów

Podczas tych spotkań dowiedziałam się bardzo dużo na temat kultury żydowskiej. Zdobyłam też informacje o Żydach, którzy żyli na terenie Chotyłowa przed II wojną światową. Dowiedziałam się, że w mojej miejscowości była też kiedyś synagoga. Dużo rozmawiałam na te tematy z babcią, która w młodości mieszkała w Chotyłowie.

Uczestniczka warsztatów

fot. M.Maślak, K.Niewczas

Chotyłów

Szkoła:
Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2012
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2014
Uczniowie:
grupa uczniów z różnych klas
Nauczyciel:
Anna Warda
Trenerki:
Magda Maślak, Katarzyna Niewczas

Więcej informacji o Chotyłowie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Program Szkoła Dialogu w Chotyłowie został zrealizowany dzięki wsparciu SHEILI i DAVIDOWI FUENTE.

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe