Krzepice

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego

W 1720 r. w Krzepicach mieszkały cztery żydowskie rodziny. W 1765 r. w miasteczku było już 116 Żydów. Mieli swoją synagogę, powstała nawet dzielnica żydowska tuż za murami i nosiła nazwę Nowe Miasto Krzepice. W 1808 r. Żydzi stanowili 21 proc. ogółu mieszkańców, a w roku 1875 było ich w Krzepicach 1057 (prawie połowa mieszkańców). W 1921 r. liczba Żydów wynosiła 1772, w większości byli to chasydzi. Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej do miasteczka wróciło niewielu – Szlama Rozyn z żoną Ruhlą, Haim Moszkowicz i Ruhla oraz Dawid Korek. Jednak w roku 1968 wszyscy zdecydowali się opuścić Polskę. Ostatni krzepicki Żyd, pan Józef Judkowski (wcześniej Judek), zmarł w Krzepicach 8 marca 1993 r. Kto o nich wszystkich dzisiaj pamięta? Kto zna ich historię? Żeby choć pamięć nie zaginęła.

W 2014 r. do liceum im. Władysława Broniewskiego w Krzepicach przyjechały dwie trenerki Forum Dialogu. W ramach programu Szkoła Dialogu przeprowadzały warsztaty dla licealistów dotyczące historii i kultury Żydów, również tych z Krzepic.

Biorąca udział w warsztatach młodzież z ogromnym zainteresowaniem chłonęła wiedzę o obyczajowości żydowskiej, o różnych kulturach, które kiedyś tworzyły ich miasteczko. Najbardziej zaciekawiła ich właśnie ta lokalna wielokulturowość, współobecność, a właściwie jej brak. Żydów w Krzepicach przecież już nie ma. Dlatego młodzież tak bardzo chciała dowiedzieć się o ich życiu tu w miasteczku. Na ostatnim warsztacie w ramach Szkoły Dialogu spotkali się z Romualdem Cieślą, autorem książki o historii Krzepic. Opowiedział on licealistom o przedwojennych i wojennych losach mieszkańców miasteczka. Pokazał znalezioną przez siebie mezuzę, pieczęć rabina i świeczniki szabasowe.

Uczniowie z jeszcze większym entuzjazmem podeszli do swojego finalnego projektu – wycieczki śladami krzepickich Żydów, którą zatytułowali „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”. Na ten spacer wycieczkę zaprosili uczniów gimnazjum i liceum, burmistrza miasta, proboszcza lokalnej parafii.

Wszyscy przyszli tłumnie. Przyjechał nawet rabin Górnego Śląska oraz przedstawiciele Matzevah Foundation. Punktem wyjścia spaceru był plac przy ul. Solnej, gdzie kiedyś stała tzw. duża synagoga. Przy niej znajdował się swego czasu budynek szkoły żydowskiej, dom rabina oraz mykwa. Uczniowie opowiedzieli gościom trochę o historii tych miejsc. Wszyscy przeszli następnie ulicami żydowskiej dzielnicy. Wiosną 1940 r. w obrębie ulic Rębielskiej, Krakowskiej, Solnej i Dzielnej utworzono otwarte getto, w którym zgromadzono 1,8 tys. Żydów. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był rynek, gdzie znajduje się pomnik pamięci żydowskich mieszkańców Krzepic. W 1942 r. Niemcy w dwóch transportach wysiedlili mieszkańców getta, kierując ich do KL Birkenau, pozostali Żydzi trafili do getta w Sosnowcu lub w Częstochowie.

Następnie uczestnicy wycieczki stanęli pod murami synagogi przy ul. Weneckiej 1. Przeszli jeszcze na cmentarz żydowski, na którym znajduje się unikalny na skalę europejską kompleks około 400 żeliwnych macew z połowy XIX w. Idąc tak z miejsca na miejsce, licealiści opowiadali uczestnikom wycieczki historie konkretnych rodzin, które jeszcze przed wojną mieszkały w Krzepicach. Wspominali więc Josepha Shera, Abrahama Bessera, Wolfa Leslaua. Cała trasa wycieczki była przygotowana według autorskiego scenariusza licealistów. Sprzęt nagłaśniający pożyczyła parafia. Jeszcze w trakcie trwania warsztatów Szkoły Dialogu uczniowie z własnej inicjatywy posprzątali kirkut. Od 2008 r. opiekuje się nim właśnie młodzież z Zespołu Szkół w Krzepicach. Pamiętają, żeby nie zapomnieć.

W sumie warsztaty były dla mnie rytuałem pamięci.

Uczestnik warsztatów

Mam nadzieję, że wiedza, którą zdobyłem na tych warsztatach, zaowocuje w przyszłości, gdy będę miał okazję przekazać ją innym ludziom.

Uczestnik warsztatów

Tradycja i wielokulturowość, które nas otaczają, pozwalają odkryć nowe horyzonty świata oraz przestać bać się czegoś nowego na pozór dziwnego.

Uczestnik warsztatów

Krzepice

Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2014
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2015
Uczniowie:
uczniowie z różnych klas
Nauczycielki:
Jolanta Drab, Elżbieta Pacha
Ekspert:
Romuald Cieśla
Trenerki:
Ewelina Bartosik, Magdalena Ogieniewska

Więcej informacji o Krzepicach znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Program Szkoła Dialogu w Krzepicach został zrealizowany dzięki wsparciu PAULINY I ŁUKASZA GASIŃSKICH, PAULINY KIESZKOWSKIEJ-KNAPIK i MACIEJA KNAPIKA.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

fof