Mszczonów
Zespół Szkół w Mszczonowie
W dzisiejszym Mszczonowie można odnaleźć nieliczne miejsca „pamiętające” czasy, w których Żydzi stanowili około połowy mieszkańców całego miasta. Od końca XVIII wieku mszczonowscy Żydzi cieszyli się miejskim obywatelstwem tak samo jak wszyscy inni mieszkańcy. W tym samym stopniu dotykały ich też klęski niszczące miasto – pożary XIX wieku pochłonęły stary drewniany bejt ha-midrasz oraz nowo wybudowaną synagogę. Istotny rozwój mszczonowskiej społeczności odzwierciedla założenie w mieście chasydzkiej dynastii Amshinov, biorącej swą nazwę od brzmienia słowa „Mszczonów” w języku jidysz. To mszczonowscy Żydzi zakładali również pod koniec XIX wieku gminę w powstającym nieopodal Żyrardowie. W międzywojniu funkcjonowało w mieście Żydowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Tarbut”, a także Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczne „Ha-Koah”. Pomimo zróżnicowanego życia politycznego w mieście, łączącego wszelkie międzywojenne nurty życia żydowskiego, większość mszczonowskim Żydów prowadziła religijny, tradycyjny styl życia.
Wiosenny semestr Szkoły Dialogu 2017 nie był pierwszą okazją trenerów Forum do odwiedzin w Mszczonowie. Kilkoro absolwentów mszczonowskiej Szkoły Dialogu w 2013 roku znalazło się nawet wśród uczestników nowej edycji! Dla większości grupy jednak żydowska historia ich miasta stanowiła niewiadomą. Nie jest to nigdy problemem dla trenerów Szkoły Dialogu – w czasie pierwszych dwóch warsztatów uczniowie I i II klasy Zespołu Szkół w Mszczonowie poznali najważniejsze wiadomości dotyczące historii i kultury Żydów, a także otrzymali wskazówki dotyczące pracy nad projektem.
W pracy nad próbną wycieczką dużą pomocą była dla uczniów niezmiennie dyrektor Marianna Sosińska. Ważnym dla uczniów było dotarcie do osobistych losów mszczonowskich Żydów. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i różnorodnym źródłom udało się przygotować rozbudowaną wycieczkę uzupełnioną o archiwalne zdjęcia pochodzące między innymi z Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.
Na trasie wycieczki znalazły się miejsca takie jak piekarnia należąca do rodziny Indygów, której członkowie ocaleli z Zagłady, rynek mszczonowski, miejsce po synagodze, czy też służący dziś za dom mieszkalny budynek mykwy. Przy obiektach, które zachowały się do dzisiaj, uczniowie pozostawiali ciemnoszare wstążki, zaś przy tych zachowanych jedynie w pamięci mieszkańców jako związane z Żydami – jasnoszare. Przy miejscach, gdzie nic już nie przypomina o żydowskich mieszkańcach – pozostawiono białe wstążki.
Uczniowie odwiedzili także kamienicę przy ulicy Warszawskiej – dom rodzinny Felicji Kożuch, czyli Orny Keret, matki izraelskiego pisarza Etgara Kereta.
Na zakończeniu trasy uczestnicy dotarli na mszczonowski kirkut z jego zachowanymi około 200 macewami. Uczniowie-przewodnicy rozjaśnili słuchającym ich symbolikę, opowiedzieli także o założycielu chasydzkiej dynastii Jakubie Kaliszu stojąc obok jego odnowionego ohelu. Wycieczkę uczniów utrwalili reporterzy lokalnej redakcji Telewizji Polskiej, których materiał o mszczonowskiej Szkole Dialogu można zobaczyć tutaj. Dodatkowo, uczniowie zdecydowali się przygotować audio-przewodnik po żydowskiej historii swojego miasta. Przekazali go do Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej oraz Gminnego Centrum Informacji, gdzie na stałe będzie służył zainteresowanym historią lokalną.
Szkoła:
Zespół Szkół w Mszczonowie
Uczniowie:
grupa uczniów z klas I i II technikum
Nauczyciel:
Marianna Sosińska
Trenerzy:
Ewelina Bartosik, Szymon Cymer
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.