Nowy Targ

Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego

Czwartkowe jarmarki odbywały się w Nowym Targu już od wieków. Ze wszystkich stron ciągnęły do miasta tłumy, aby sprzedać swoje wyroby, kupić to, co w gospodarstwie konieczne, pooglądać, potargować się, spotkać znajomych. Byli wśród nich również Żydzi, bo społeczność żydowska istniała w Nowym Targu już w XVI w. i była największą mniejszością etniczną w mieście. Choć Żydzi i katolicy rywalizowali ze sobą w kwestiach gospodarczych, to utrzymywali dobre stosunki, jak to sąsiedzi. W mieście, oprócz głównej synagogi, było też kilka domów modlitwy. Jesziwę prowadzili chasydzi, licznie zamieszkujący Nowy Targ. Swobodnie rozwijały się różne organizacje żydowskie, zarówno związane z ruchem syjonistycznym, jak i ortodoksyjnym. W międzywojniu życie społeczności żydowskiej kwitło, powstała Czytelnia Żydowska i kilka młodzieżowych organizacji sportowych oraz klub Frajhajt. W 1920 r. Muniek Papier założył towarzystwo sportowe HaGibbor, a w 1931 r. pojawił się konkurencyjny klub Makkabi.

Uczniowie liceum w Nowym Targu biorący udział w warsztatach Szkoły Dialogu mieli już dość ugruntowaną wiedzę na temat historii i kultury Żydów oraz ich obecności w mieście. Wiedzieli, że obecne kino Tatry przed wojną było synagogą oraz że duża grupa absolwentów ich szkoły miała pochodzenie żydowskie. Ale nowością były dla nich informacje ogólne o kulturze Żydów w Polsce i judaizmie. Ciekawiła ich codzienność społeczności żydowskiej, ich zwyczaje, kultura czy religia.
Chcieli jak najlepiej przygotować finalny projekt warsztatów, dlatego najpierw wybrali się do punktu Informacji Turystycznej w Nowym Targu, potem umówili się na spotkanie z burmistrzem. Rozmawiali też z dyrektorem Euroregionu Tatry, organizacji, która mieści się w dawnym Hotelu Herca, żeby uzyskać zgodę na zwiedzanie tego miejsca z zaproszonymi na finałową wycieczkę gośćmi.

Postanowili, że wycieczka śladami Żydów z Nowego Targów będzie prezentacją historii pojedynczych osób – mieszkańców miasta, a także absolwentów ich szkoły. Na spotkaniu z historyczką, Karoliną Panz, zdobyli wiele nowych informacji o Żydach ze swojej miejscowości. Mogli nawet skonsultować imienne listy mieszkańców pochodzenia żydowskiego.
Na przygotowaną wycieczkę śladami Żydów z Nowego Targu zaprosili koleżanki i kolegów z równoległej klasy. Trasa spaceru obejmowała miejsca ściśle związane z historią i kulturą żydowskich mieszkańców miasta. Spacer rozpoczęli w szkole, ponieważ w jej budynku znajdują się tablice upamiętniające 215 nazwisk poległych uczniów, profesorów i pracowników szkoły. Na tablicach znajdują się także nazwiska żydowskie. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli ul. Krasińskiego, która w czasie wojny znajdowała się w getcie. Naziści utworzyli je w maju 1942 r. i przesiedlili tu Żydów z okolicznych miasteczek. W getcie, którego likwidacja nastąpiła 30 sierpnia 1942 r., stłoczono około 2500 osób.

Wszystkim Żydom nakazano wówczas zgromadzić się na stadionie sportowym przy stacji kolejowej. Część skierowano do obozu pracy przymusowej, ale większość wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki licealistów był rynek, przy którym znajduje się budynek synagogi – obecnie mieści się w nim kino Tatry. Ci Żydzi z Nowego Targu, którzy przeżyli wojnę, wrócili tutaj i chcieli odzyskać budynek synagogi, ale bezskutecznie. Te utrudnienia, a także przypadki pogromów powojennych sprawiły, że postanowili emigrować z Polski.
Młodzież zakończyła swój spacer na bardzo dobrze zachowanym kirkucie. Na jego terenie znajduje się duża liczba niespotykanych właściwie w Polsce macew z polskimi inskrypcjami.
W ramach projektu Szkoła Dialogu uczniowie prowadzili fanpage na Facebooku, a także przygotowali przewodnik wycieczki śladami Żydów z Nowego Targu, który dostępny jest na stronie internetowej szkoły, a także w wersji papierowej.

Na początku patrzyłem na warsztaty raczej jako ucieczkę od lekcji, lecz z czasem muszę przyznać, że wciągnąłem się bardzo w to, o czym mówiliśmy. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo moje miasto było powiązane z ludności żydowską, zobaczyłem miejsca, które mijałem codziennie w zupełnie innym świetle.

Andrzej, uczestnik warsztatów

Warsztaty o kulturze żydowskiej zmieniły moje poglądy na temat tego narodu. Mam nadzieję, że więcej osób w przyszłości pozna i zrozumie tę historię […] Przeszłości nie da się zmienić, lecz możemy starać się budować nową, lepszą przyszłość.

Uczestniczka warsztatów

Według mnie ten projekt otwiera przed nami ogromne możliwości zdobycia wiedzy z zakresu wielokulturowości dawnego Nowego Targu. Nauczyłem się teraz jednego – warto szanować innych.

Uczestnik warsztatów

Nowy Targ

Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego
Wyróżnienie:
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2014
Uczniowie:
klasa 2 d
Nauczycielka:
Aneta Borkowska
Ekspertka:
Karolina Panz
Trenerki:
Magdalena Ogieniewska, Maria Pawlak

Więcej informacji o Nowym Targu znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe