Olkusz

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego

Olkusz jest urokliwym miasteczkiem z niewielkim rynkiem i zachowanymi fragmentami murów miasta oraz baszty. Nazwa miasta pochodzi z fenickiego „El kusz” i oznacza pana, który kuje, lub miejsce kucia. I rzeczywiście – Olkusz słynie z górnictwa. Mówi się, że być może już Bolesław Chrobry bił srebrne monety z tutejszego wydobycia. Mniej mówi się o żydowskiej historii miasta, choć obecność Żydów w Olkuszu była związana z kruszcami – to oni handlowali wydobywanym srebrem i ołowiem. Losy żydowskiej społeczności Olkusza były zmienne – raz była wyrzucana z miasta, później znów do niego wracała. Kiedy złoża się wyczerpały, Żydzi zaczęli zajmować się handlem, rzemiosłem i wyrobem alkoholi. W 1921 r. stanowili 40 proc. mieszkańców miasta.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Olkuszu działał ośrodek szkoleniowy dla przyszłych osadników w Izraelu, działały też liczne organizacje syjonistyczne. W mieście funkcjonowało wtedy 10 chederów oraz szkoła dla dziewcząt Bejt Jaakow. Część ludności żydowskiej zdołała opuścić miasto w 1939 r. Ci, którzy pozostali, w 1941 r. zostali umieszczeni w getcie, a rok później wywiezieni do Auschwitz-Birkenau. Obecnie po żydowskim życiu pozostało niewiele śladów. Olkuska synagoga została zniszczona przez hitlerowców, jedynie na dwóch tutejszych cmentarzach żydowskich zachowało się wiele nagrobków. Niektóre z macew są bardzo wiekowe, o czym świadczą m.in. wypukłe inskrypcje – stara forma tworzenia macew.

Uczniowie, którzy brali udział w warsztatach Szkoły Dialogu, mieszkają w większości w miejscowościach wokół Olkusza. Zajęcia były dla nich okazją, by dowiedzieć się więcej o historii miasta i zamieszkujących go niegdyś Żydach. Większość informacji, które zdobyli podczas spotkań z trenerkami, Agatą Jaworską i Weroniką Romanik, i w czasie własnych poszukiwań, była im wcześniej zupełnie nieznana. „Nigdy nie przypuszczałam, że w naszym mieście może być tak wiele zabytków oraz miejsc związanych z życiem Żydów” – mówiła jedna z uczestniczek programu. Na jednym z warsztatów uczniowie mieli okazję poznać p. Olgierda Dziechciarza – autora kilkunastu książek o dziejach ziemi olkuskiej, i p. Ireneusza Cieślika – teologa, współautora książki „Dzieci Soboru zadają pytania”, członka Zespołu Laboratorium WIĘZI. Obaj panowie zostali wyróżnieni Nagrodą im. ks. Stanisława Musiała, za swoją działalność na rzecz upamiętniania społeczności Żydów w Olkuszu. Spotkanie było też szansą na rozmowę o losach wojennych mieszkańców pobliskich miejscowości, z których pochodzą uczniowie.

Finałowy projekt uczniów, wieńczący ich przygodę ze Szkołą Dialogu, przybrał formę gry miejskiej.

Jej odbiorcami byli uczniowie trzech olkuskich gimnazjów. Na początku wycieczki wszyscy goście obejrzeli krótką prezentację dotyczącą kultury żydowskiej i państwa Izrael. Następnie zostali podzieleni na 6 drużyn. Każda grupa otrzymała mapkę Olkusza oraz zadania dotyczące poszczególnych punktów wycieczki. Na trasie znalazł się:  pl. Augustynów na ul. Kościuszki (miejsce kaźni trzech Żydów podczas tzw. krwawej środy), tablica upamiętniająca synagogę na ul. Bóżniczej, stary cmentarz żydowski przy ul. Kolorowej, nowy cmentarz żydowski przy ul. Kantego, miejsce przy Starostwie Powiatowym, gdzie spędzono Żydów przed wywózką do obozu, stary cmentarz miejski przy ul. Kazimierza Wielkiego (pomnik ofiar mordu na Żydach) oraz dworzec PKP – miejsce wywozu Żydów do Auschwitz-Birkenau. „Dzięki temu projektowi udało nam się dotrzeć do tych wszystkich miejsc, ludzi, którzy nam pokazali swoją historię i historię tych ludzi, którzy już zginęli, którzy przeżyli tak wiele, czego nie wiedzieliśmy do tej pory” – mówi jedna z licealistek w filmie nakręconym samodzielnie przez uczniów po zakończeniu wycieczki „śladami olkuskich Żydów”.

Myślę, że te doświadczenia zmieniły moje myślenie i poszerzyły mój światopogląd.

Maciej, uczestnik warsztatów

Moim zdaniem takie spotkania otwierają nas na drugiego człowieka i zachęcają do poznawania jego kultury i zwyczajów.

Ewa, uczestniczka warsztatów

Przeszłość jest ważna. Znajomość historii swojej własnej miejscowości czyni z ciebie człowieka mądrego i odpowiedzialnego.

Zuzanna, uczestniczka warsztatów

Olkusz

 

Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego
Uczniowie:
klasa I c
Nauczycielka:
Anna Miszczyk
Eksperci:
Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz
Trenerki:
Agata Jaworska, Weronika Romanik

Więcej informacji o Olkuszu znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

fof