Ruda Śląska

Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 2 im. Gustawa Morcinka

Ruda Uczniowie i uczennice z Rudy Śląskiej postanowili, aby jednym z efektów ich projektu było przywrócenie pamięci o miejscowej synagodze. Informacji o społeczności żydowskiej Rudy Śląskiej jest niewiele, ale nie można mówić o zupełnym ich braku. Ruda Śląska utworzona została w 1959 r. z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom. Każda z dzielnic miasta w przeszłości rozwijała się jako odrębna miejscowość, stąd związki poszczególnych dzielnic nie są duże. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Największe skupisko społeczności żydowskiej występowało na obszarze dzisiejszej dzielnicy Wirek. W 1862 r. w Wirku powstaje samodzielna filia gminy żydowskiej z prawem do odprawiania kultu religijnego. W 1891 r. w Centrum przemysłowej osady (dzisiejsza ul. Kupiecka 5) wybudowano murowaną reprezentacyjną synagogą wraz z budynkami administracyjnymi związanymi z działalnością gminy żydowskiej. W tym czasie społeczność żydowska Wirka liczyła zaledwie 74 Żydów.

Po podziale Górnego Śląska filia gminy wireckiej znalazła się po stronie polskiej. Na czele gminy żydowskiej od 1922 r. jako prezes zarządu stanął Moritz Perel. Udział procentowy Żydów w składzie mieszkańców miasta był niewielki. Dzieje żydowskich mieszkańców Wirka kończą się wraz z wkroczeniem wojsk hitlerowskich w 1939 r. Zostali oni najprawdopodobniej wywiezieni do gett w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.
Materialnych pozostałości po życiu społeczności żydowskiej w Rudzie Śląskiej prawie nie ma. Synagoga z Antonienhütte (Wirka) z powodu braku dokumentów oraz posiadanych fotografii należy do najbardziej tajemniczych i nierozpoznanych historycznie obiektów o charakterze sakralnym związanych z dziejami lokalnej społeczności żydowskiej. Przepiękna budowla nie przetrwała II wojny światowej, została zniszczona w 1939 r. Dzisiaj jedyny ślad po synagodze to domniemany fundament, a na miejscu, w którym się wznosiła, znajduje się parking.

Na początku 2013 r. została wydana książka Synagoga w Wirku – Ocalona Pamięć. Głównymi inicjatorami oraz realizatorami projektu byli Barbara i Adam Podgórscy.

W czasie wycieczki zorganizowanej przez uczestników i uczestniczki Szkoły Dialogu nastąpiło odsłonięcie tymczasowej tablicy wskazującej, gdzie mieściła się synagoga. Umieszczona została pod tablicą informującą o Szlaku Zabytków Techniki – bardzo popularnej trasy turystycznej w regionie. Na projekt uczniów złożyły się wycieczka, spektakl w szkole, wycieczka ulicą zabytków techniki, odsłonięcie tablicy upamiętniającej synagogę i wreszcie uroczystość na terenie właściwej synagogi – ułożenie ze świec napisu „Pamiętamy”. Ponadto zebrane zostały podpisy pod wnioskiem – zobowiązaniem w sprawie wybudowania pomnika lub utworzenia tablicy na miejscu, w którym stała niegdyś synagoga, upamiętniającego dzieje Żydów z Rudy Śląskiej.

W organizację wycieczki konkursowej zaangażowana była cała klasa. Tradycyjna wycieczka połączona została ze spektaklem w szkole, a zakończyła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej i happeningiem.

Spektakl w szkole i happening obejmowały występ skrzypka – wszyscy organizatorzy i występujący mieli stroje stylizowane na epokowe – z międzywojnia lub też elementy strojów regionalnych. Ze względu na połączenie kilku twórczych elementów oraz na fakt, że uczniom (dzięki wsparciu nauczycielki) udało się zaangażować w swoje działania bardzo szerokie kręgi społeczne oraz przekonać administrację miasta do odsłonięcia tablicy pamiątkowej, wycieczka i wydarzenia towarzyszące mogą być ocenione nie tylko jako niezwykle ambitne, ale też wynikające z trafnego rozpoznania potrzeb i możliwości miejscowości. Jako sprawozdanie z wycieczki i podsumowanie przedsięwzięcia powstał film oraz folder ze zdjęciami.

Należy podkreślić fakt zaangażowania tak wielu różnorodnych środowisk tworzących społeczność Rudy. Na wycieczkę zaproszeni zostali przedstawiciele administracji miasta, Gminy Żydowskiej z Katowic, delegacji radnych i młodzieży z całego miasta, przedstawiciele organizacji zajmujących się kwestiami dziedzictwa kulturowego miasta oraz mieszkańcy, którzy mieszkali w pobliżu synagogi. W wycieczce i marszu do miejsca, gdzie kiedyś stała synagoga, wzięło udział łącznie 177 osób..

Tolerancja jest bardzo ważna. Każdy człowiek jest taki sam bez względu na to, jakiego jest wyznania, koloru skóry czy jakim językiem mówi. Trzeba pamiętać o tolerancji, bo bez niej człowiek człowiekowi będzie wilkiem.

Uczestnik warsztatów

Te zajęcia dały mi wiele do myślenia […] Miałam okazję dowiedzieć się o tym, jak kiedyś wyglądało życie w moim mieście. Poznałam osobę, która poświęciła część swego życia na badanie historii Żydów. Te zajęcia pomogły mi nauczyć się pracy w grupach i współpracy.

Uczestniczka warsztatów

Moim zdaniem te warsztaty są potrzebne, aby przetrwała pamięć o tych ludziach, by inni nauczyli się tolerancji do innych narodowości. Wiedzę, którą przekazały nam dziewczyny, była ogromna. Dziękuję im za to, że nauczyły mnie patrzeć inaczej na Żydów i inne mniejszości etniczne w moim środowisku.

Oliwia, uczestniczka warsztatów

Po warsztatach zmieniłem zdanie na temat innych kultur. Toleruj innych a będą szanować Ciebie.

Adrian, uczestnik warsztatów

Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2013

Ruda Śląska 

Szkoła:
Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 2 im. Gustawa Morcinka
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2013
Uczniowie:
klasa III b
Nauczycielka:
Anna Morajko
Trenerki:
Yulia Oreshina, Anna Geller

Więcej informacji o Rudzie Śląskiej znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Program Szkoła Dialogu w Rudzie Śląskiej został zrealizowany dzięki wsparciu TRISHII i FREDA MARGULIES.

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe