| 2014 |
Wieruszów
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
| 2014 |
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2014
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2015
„Wieruszowscy Żydzi to nie tylko liczby, puste nazwy, mgliste wspomnienia. To ludzie z krwi i kości, których już nie ma… Nikt z nas nie chciałby, aby po nim nic nie zostało, kiedy już przejdzie „na drugą stronę”. A o nich już nie ma kto mówić. Dlatego chcemy przywołać kilka historii, opisać kilka zdjęć, aby tym, których już dawno nie ma, przywrócić ludzką twarz…” – napisali na Facebooku licealiści z Wieruszowa. Pod wpływem warsztatów Szkoły Dialogu upamiętniają żydowską społeczność swojego miasta.
Żydzi mieszkali w Wieruszowie od XVII w. W 1810 r. powstała samodzielna gmina żydowska, w 1822 r. – cmentarz. W 1850 r. wybudowano synagogę. Przed I wojną światową w mieście działała szkoła żydowska dla dziewczynek, chłopcy uczyli się zaś w chederach i jesziwach. W 1917 r. syjoniści założyli w mieście hebrajskie przedszkole. Tuż przed wybuchem wojny Wieruszów zamieszkiwało 2,4 tys. Żydów.
Podczas II wojny światowej, już w pierwszych dniach okupacji, Niemcy dokonali masakry Żydów. W październiku 1941 r. utworzyli getto, w którym zgromadzili około 3,5 tys. Żydów. W sierpniu 1942 r. przeprowadzono akcję likwidacji getta. Po selekcji rozstrzelano na miejscu starców i chorych, a wszystkich pozostałych wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Jeszcze do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku można było zobaczyć fundamenty zburzonej w 1939 r. synagogi. Budynek dawnej mykwy w Wieruszowie na ul. Kilińskiego nad rzeką został odbudowany (mieści się w nim obecnie sekcja kajakowa klubu sportowego). Zdewastowany podczas wojny cmentarz żydowski znajduje się w północno-wschodniej części miasta, blisko rzeki. Zachowało się na nim około 100 nagrobków, z których najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX w. W południowej części kirkutu znajduje się zbiorowa mogiła 86 Żydów rozstrzelanych przez Niemców podczas likwidacji getta 21 kwietnia 1942 r. Umieszczono tam pamiątkową tablicę.
„Gdyby nie te warsztaty, nie wiedziałabym o tym, że getto czy synagoga były w moim mieście” – mówił jeden z uczestników. Dzięki zajęciom z trenerami Forum Dialogu uczniowie mogli odkryć na nowo swoją miejscowość, a także dowiedzieć się wielu informacji na temat historii, kultury i religii żydowskiej. Podczas trwania warsztatów, dowiedzieli się, gdzie w Wieruszowie stała synagoga, którędy przebiegały granice getta, a także w którym budynku funkcjonowała mykwa. W ramach przygotowań do wycieczki samodzielnie udali się do Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, gdzie otrzymali skan artykułu Żydzi w dawnym Wieruszowie z 1966 r. Licealiści korzystali również z archiwum Yad Vashem, a także dotarli do spisanej po hebrajsku wieruszowskiej „Księgi Pamięci – Virushuv: seferyizkor” z 1970 r. Interesującym odkryciem było znalezienie dokumentu świadczącego o działalności żydowskiego klubu sportowego w mieście. „Cieszymy się, że Fundacja Forum Dialogu zmobilizowała nas do zainteresowania się ciekawym wycinkiem historii naszej małej ojczyzny, będącym do tej pory w świadomości zdecydowanej większości wieruszowian białą plamą” – pisali po warsztatach uczniowie.
By zapełnić wspomnianą „białą plamę”, uczniowie postanowili zorganizować wycieczkę „śladami wieruszowskich Żydów”. Na spacer zaprosili swoich kolegów z liceum, nauczycieli oraz przedstawicieli władz. Na wycieczce obecny był starosta powiatu p. Andrzej Szymanek, wicestarosta p. Mirosław Urbaś oraz burmistrz Wieruszowa p. Bogdan Nawrocki. Wycieczka zawierała elementy gry miejskiej – w poszczególnych punktach uczniowie przedstawiali informacje nie tylko o danym miejscu, ale uzupełniali swą narrację o zagadnienia związane ogólnie z kulturą i tradycją żydowską.
Przygotowano także poczęstunek nawiązujący do określonych świąt oraz konkurs, w którym uczestnicy za zdobyte punkty otrzymywali kamienie. Później zgodnie z tradycją złożono je na cmentarzu. Uczniowie wykorzystali także kopie starych fotografii, którymi podzielił się jeden z mieszkańców – p. Lucjan Stojecki. „Wiele osób zatrzymywało się przy stoiskach w różnych punktach miasta, dopytując o przedstawiane rekwizyty, z zainteresowaniem obserwując powiększone stare zdjęcia. Gratulowali pomysłu i wykonania, dzielili się własnymi wiadomościami” – wspominają wydarzenie uczniowie.
Artykuł i zdjęcia z wycieczki pojawiły się w miejscowych mediach – „Tygodniku Ilustrowanym” i „Łączniku”. „Łącznik” dodatkowo zamieścił dużo zdjęć i wywiad z przewodnikami na stronie internetowej www.tugazeta.pl. Działania uczniów wieruszowskiego liceum zostały docenione także przez komisję oceniającą wszystkie projekty konkursowe zrealizowane w 2014 r. – absolwenci Szkoły Dialogu z LO w Wieruszowie znaleźli się wśród 6 wyróżnionych podczas gali szkół.
Ale uczniowie na tym nie poprzestali. „W lipcu jesteśmy umówieni w Archiwum Państwowym w Kaliszu i w Sieradzu, gdzie znajdują się dokumenty związane z wieruszowską gminą żydowską. W dniach 26–29 sierpnia, w 72. rocznicę krwawej likwidacji wieruszowskiego getta, w odpowiedzi na zaproszenie władz gminy i powiatu, będziemy organizować w holu urzędu wystawę, wykorzystując posiadane materiały na temat społeczności żydowskiej w Wieruszowie. Naszymi wiadomościami zainteresowali się też pracownicy wieruszowskiego biura podróży Polonia, przyjmujący grupy turystyczne w naszej okolicy” – opowiadają o swoich dalszych planach licealiści z Wieruszowa.
Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Wyróżnienie:
Tytuł finalisty na Gali Szkoły Dialogu 2014
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2015
Uczniowie:
klasa II a
Nauczycielka:
Urszula Szot
Trenerzy:
Marcin Mitzner, Yulia Oreshina
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.