Podstawowe założenia edycji 2021
Semestr wiosenny
- warsztaty prowadzone przez trenerki i trenerów Forum Dialogu odbędą się całościowo w formie zdalnej poprzez platformę Zoom.
- w sytuacji powrotu uczniów do szkół, realizacja warsztatów w ramach programu odbywać się będzie w trybie uczniowie w klasie – edukatorzy łączący się z grupą projektową zdalnie.
- w ramach projektu uczniowie będą mieli za zadanie przygotować wirtualną wycieczkę po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską. Przygotowaniu wycieczki mogą towarzyszyć inne działania, także w formie stacjonarnej, uwzględniające aktualne zasady bezpieczeństwa.
Semestr jesienny
- zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach w formie stacjonarnej, które przyjadą poprowadzić na terenie szkoły trenerzy i trenerki Forum Dialogu.
- w przypadku braku możliwości realizacji warsztatów w formie stacjonarnej na terenie szkoły z uwagi na sytuację epidemiologiczną, warsztaty mogą być prowadzone w formie zdalnej poprzez platformę Zoom zarówno w sytuacji przebywania uczniów w domach jak i na terenie szkoły.
- w ramach projektu zadaniem uczniów będzie przygotowanie wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską w formie wirtualnej lub spaceru w przestrzeni miejscowości, w zależności od preferencji grupy i nauczyciela oraz aktualnych zasad bezpieczeństwa.
W tej edycji zapraszamy szczególnie placówki zlokalizowane w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców.
Przebieg programu
W ramach programu Szkoła Dialogu uczniowie spotykają się z edukatorkami i edukatorami Forum Dialogu na czterech warsztatach. W trybie stacjonarnym zajęcia odbywają się w szkole, natomiast w trybie zdalnym spotkania prowadzone są przez platformę ZOOM.
Celem zajęć jest przede wszystkim zapoznanie uczniów z historią i kulturą polskich Żydów, wpływem Zagłady na losy społeczności żydowskiej oraz różnorodnością życia żydowskiego współcześnie. Zainspirowana warsztatami młodzież przeprowadza własne poszukiwania dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości oraz przygotowuje wycieczkę po miejscach z nią związaną. W trybie stacjonarnym zaprasza na przygotowany przez siebie spacer wybraną grupę mieszkańców. W wersji zdalnej uczniowie przygotowują wirtualną wycieczkę przy wsparciu wybranego narzędzia oraz promują ja w przestrzeni Internetu.
Warsztaty w trybie online jak i stacjonarnym mają te same cele oraz bazę wiedzy i umiejętności, którą przekazują uczniom edukatorki i edukatorzy Forum Dialogu.