Podstawowe założenia XV edycji
- zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach w formie stacjonarnej, które przyjadą poprowadzić na terenie szkoły trenerzy i trenerki Forum Dialogu.
- w przypadku braku możliwości realizacji warsztatów w formie stacjonarnej na terenie szkoły z uwagi na sytuację epidemiologiczną warsztaty mogą być prowadzone w formie zdalnej poprzez platformę Zoom zarówno w sytuacji przebywania uczniów w domach jak i na terenie szkoły.
- w ramach projektu zadaniem uczniów będzie przygotowanie wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską w formie wirtualnej lub spaceru w przestrzeni miejscowości, w zależności od preferencji grupy i nauczyciela oraz aktualnych zasad bezpieczeństwa.
W tej edycji zapraszamy szczególnie placówki zlokalizowane w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców.
Przebieg programu
W ramach programu Szkoła Dialogu uczniowie spotykają się z edukatorkami i edukatorami Forum Dialogu na czterech warsztatach. W trybie stacjonarnym zajęcia odbywają się w szkole, natomiast w trybie zdalnym spotkania prowadzone są przez platformę ZOOM.
Celem zajęć jest przede wszystkim zapoznanie uczniów z historią i kulturą polskich Żydów, wpływem Zagłady na losy społeczności żydowskiej oraz różnorodnością życia żydowskiego współcześnie. Zainspirowana warsztatami młodzież przeprowadza własne poszukiwania dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości oraz przygotowuje wycieczkę po miejscach z nią związaną. W trybie stacjonarnym zaprasza na przygotowany przez siebie spacer wybraną grupę mieszkańców. W wersji zdalnej uczniowie przygotowują wirtualną wycieczkę przy wsparciu wybranego narzędzia oraz promują ja w przestrzeni Internetu.
Warsztaty w trybie online jak i stacjonarnym mają te same cele oraz bazę wiedzy i umiejętności, którą przekazują uczniom edukatorki i edukatorzy Forum Dialogu.
Pierwsze spotkanie z trenerami Forum Dialogu ma na celu wprowadzenie uczestników w tematykę zajęć i zaznajomienie ich z pojęciami związanymi z przedwojennym życiem żydowskim. Podczas warsztatu otwierającego cykl, młodzież będzie mogła poznać historię swoich żydowskich rówieśników mieszkających przed wojną na terenie Polski. Uczniowie dowiedzą się również, jak niegdyś wyglądało typowe wielokulturowe miasteczko.